thumb image
říj 13, 2022 24

6 tipů, jak se naučit spát na zádech

Polohy při spánku jsou pro naše tělo důležitější, než si mnohdy myslíme. Přestože podle odborníků nelze jednoznačně říci, která poloha je pro náš spánek nejvhodnější, je nejvíce doporučována poloha na zádech. Mnohým z nás ovšem dělá problém spát právě takto, a proto pro vás máme 6 tipů, jak se naučit spát na zádech.

__________

Správné polohy při spánku jsou důležité nejen pro naše momentální pohodlí. Ovlivňují celkovou regeneraci těla a s ní spojenou fyzickou i duševní pohodu. Spánkové polohy určují kvalitu i délku našeho spánku. V jaké poloze spíme, určuje více faktorů – patří mezi ně věk, pohlaví, náš zdravotní stav a případná onemocnění páteře či kloubů. Každopádně obecně se považuje za nejzdravější poloha na zádech.

__________

Výhody spánku na zádech

  • Podporuje vyrovnání páteře. Díky tomu se snižuje riziko ranních bolestí nebo pocitu ztuhlosti.
  • Rovnoměrné rozložení váhy snižuje tlak na jednotlivé body v těle, což přispívá ke snížení chronické bolesti způsobené například artritidou.
  • Zmírňuje tlak v nosních dutinách a usnadňuje tak dýchání. V noci se totiž v nosních dutinách hromadí hlen, obzvlášť pokud máte hlavu natočenou směrem dolů.
  • Zlepšuje kvalitu pleti. V poloze na zádech netiskneme obličej k polštáři, čímž minimalizujeme přenos nečistot.

__________

1. Dostatečně tvrdá matrace

Nejčastější překážkou spánku na zádech je nevhodná matrace. Pro správnou oporu páteře je rozhodující dostatečná tvrdost matrace. Pokud je matrace příliš měkká, zaboříme se do ní jako do houpací sítě a páteř nebude ani ve správné poloze, ani se správnou oporou.

Tvrdost matrace můžeme upravit částečně pomocí svrchní matrace neboli topperu.

__________

2. Polštář jako pomocník

Příliš měkkou matraci můžeme vylepšit také pomocí anatomického polštáře. Pozor však na kombinování dostatečně tvrdé matrace a tvrdšího polštáře. To by naopak vedlo ke zbytečnému zatížení krku.

__________

3. Polštář pod koleny

Zmírnit tlak v zatěžované části páteře je možné také pomocí podložení kolen polštářem, případně křížové části páteře. Zároveň se tak sníží pravděpodobnost otáčení a neustálých změn poloh při spánku.

__________

4. Polštářová pevnost

Neustálým změnám poloh při spánku může zabránit polštářová pevnost. Není nutné zaskládat celou postel hromadou polštářů, naprosto postačí položit si dva polštáře do úrovně ramen.  

__________

5. Ruce a nohy od sebe

Ležet na zádech neznamená nutně ležet jako v sarkofágu. Udělejte si pohodlí, roztáhněte klidně ruce i nohy. Uvolníte svou mysl a zároveň pomůžete zmírnit tlakové body.

__________

6. Těžká přikrývka

Přikrývky s větší váhou omezují náš pohyb a zároveň napomáhají zklidnění mysli. V posledních letech se hojně využívají také během terapií. Vyšší váha přikrývky na našem těle simuluje objetí a tím vyvolává pocit bezpečí.

__________

Je důležité nezapomenout, že každá změna v našem režimu je dlouhodobý proces. Vytrvalost je základ. Kvalitní a spokojený spánek je totiž to nejlepší, co můžeme každý den udělat pro své psychické i fyzické zdraví.