thumb image
čec 28, 2022 49

Aromaterapie v ložnici aneb vůněmi k lepšímu spánku

Aromaterapie se využívá již po celá staletí. Ve starověku používali Egypťané kadidla na odhánění některých chorob a těla natírali různě voňavými oleji pro zlepšení nálady i zdraví. Existuje řada bylin, které mají příznivý vliv přímo na spánek. Napomáhají k vnitřnímu klidu, rychlejšímu usínání nebo dokonce prohlubují spánek a zvyšují tak jeho kvalitu. Které vůně vám tedy pomohou usnout?

————

Levandule

Na vrcholu pomyslného žebříčku je rozhodně levandule. Její účinky byly potvrzeny již mnoha výzkumy. Levandule vám může pomoci zejména s nespavostí. Zároveň přispívá ke snížení pocitu bolesti. Z toho důvodu je často doporučována seniorům a dlouhodobě nemocným lidem, kteří mají v důsledku zhoršeného zdraví a bolestivých stavů problémy i s usínáním.

————

Heřmánek

Podobné účinky jako levandule má heřmánek lékařský. V našich krajinách jej můžete navíc najít jako volně rostoucí bylinu na loukách nebo v travnatých pásech při krajích polí. Díky jeho pronikavé vůni jej snadno rozeznáte od jiných druhů heřmánku. Ideální kombinací představuje využití heřmánku vně i uvnitř – formou vůně a čaje.

————

Bergamot

Uklidňujícími účinky se pyšní bergamot. Jedná se o plod křížence pomeranče a citronu. Oproti již zmíněné levanduli a heřmánku se bergamot nevyužívá pro svůj květ, nýbrž pro kůru, která je lisována. Výsledný esenciální olej má velmi intenzivní vůni, není tedy žádným překvapením, že je bergamot používán také jako jedna z parfémových ingrediencí.

————

Meduňka

Kromě heřmánku známe zejména ve formě čaje další z bylin – meduňku, která je velmi všestrannou bylinkou. Její svěží vůně dokáže dokonce zpomalit činnost srdce a snížit tak stresovou reakci organismu na vnější podněty. Meduňka je doporučována při poruchách spánku jako jsou noční děsy, které netrápí pouze děti.

————

Jak vůně v ložnici využít?

Nejčastější formou užití vůní k zlepšení kvality spánku je bezpochyby tradiční aromalampa, ve které se využívají vůně ve formě přírodních olejů. Modernější formu představují elektrické difuzéry, které fungují na principu studené páry. Oba tyto způsoby nejsou bohužel vhodné pro alergiky, osoby citlivé na vůně a pro malé děti.

Pokud potřebujete jiný způsob užití, není lepší volby než dát do místnosti vázu se sušenou levandulí nebo tylový sáček se sušenými květy heřmánku či jiné byliny s intenzivní vůní.