thumb image
Led 17, 2022 1386

Věděli jste, že spánek podporuje detoxikaci těla?

Začátek roku bývá plný novoročních předsevzetí a odhodlání. Zdravé jídlo a pohyb většinou vyhrává žebříčky popularit. Vezměte to letos z druhého konce, zaměřte se na kvalitní spánek a uvidíte, že se zlepší i ostatní aspekty vašeho života. Navíc je detoxikace spánkem velmi příjemná.

————

Co se děje s naším tělem během spánku?

Spánek je všemocný nástroj. Během něj se děje v našem těle mnoho procesů, které jsou pro nás nezbytné. Regenerují se tkáně, produkují se hormony, odplavují toxické látky, ale také se regeneruje paměť a rozvíjí se kognitivní schopnosti. Zároveň se regeneruje i naše psychika od emočního vypětí a každodenního stresu.

————

Jaký má pohled na spánek věda?věda a spánek

Během studie National Institute of Neurological Disorders And Stroke použili vědci myš k demonstraci toho, jak se toxiny během dne hromadí a jak se aktivně odstraňují během spánku.
Vědci zjistili, že se buněčná struktura mozku během spánku mění. Prostor mezi buňkami se zvětšuje a dochází tak k vyplavování toxinů. Tento proces je známý jako „glymfatický systém“, který řídí tok mozkomíšního moku. Díky němu dochází během spánku k rychlejšímu proudění tekutin v mozku, a tím i k detoxikaci. Jinými slovy můžeme říct, že v tento okamžik spící mozek „uklízí“.

————

Detoxikace celého těla během spánku

Ve spánku také dochází k uvolňování hormonů, které vedou ke zpomalení dýchání a svalové relaxaci, což vede ke snížení zánětů. Pokud máte tedy nedostatek spánku, zvyšujete náchylnost vašeho těla k zánětům a ztěžujete mu detoxikaci.

————

Spánek pomáhá k uzdravení

Tohle tuší každý z nás. Během nemoci nám dá tělo jasně najevo, jak je pro něj spánek důležitý. A je to i z toho důvodu, že vyplavením toxinů během spánku umožňuje volný tok krve, kyslíku a živin do těch částí těla, které je potřebují, a to vše napomáhá zotavení.
Spánek také napomáhá i regeneraci po cvičení i úrazech. Proces detoxikace totiž napomáhá k různým „opravám“. Uvolňují se během něj hormony, které podporují opravné procesy v těle, včetně opravy svalů.

————

Spánek pomůže i s novoročním hubnutím

detoxikace a hubnutí

Lidé, kteří trpí spánkovou deprivací jsou vystaveni výrazně většímu riziku obezity. Existuje hned několik důvodů, proč nedostatek spánku může sabotovat vaši snahu o zhubnutí a udržovat větší procento tělesného tuku v těle. Od produkce hormonů jako je růstový hormon, kortizol či tyoridní hormony, které přímo či nepřímo ovlivňuji naši hmotnost až po stimulaci hladu a chuti jídlu nízkou hladinou leptinu a vysokou hladinou ghrelinu.
„Polopaticky“ můžeme říct, že: Čím více času strávíme bez spánku, tím více času strávíme u jídla.

Pokud se v letošním roce rozhodnete zaměřit se na váš spánek, dopřejete si nejen sladké sny, ale i více energie v průběhu dne, lepší náladu, vyšší odolnost vůči stresu a mnoho dalších benefitů. Tak jaký bude váš další krok, bude to pravidelná osmihodinová detoxikace?

————

Připojte s k naší skupině na Facebooku 🙂