thumb image
úno 27, 2022 1311

Je duševní hygiena klíčem ke šťastnému životu?

Spánek je pro nás z biologického hlediska nepostradatelný. Je to hlavní klíč pro naše psychické a fyzické zdraví. Oblíbené rčení „vyspím se až v hrobě“ opravdu není na místě. Nedostatečná duševní hygiena může narušit spánek a nedostatek spánku zase může ovlivnit duševní zdraví. Celé vaše tělo pracuje v určitém rytmu, a proto byste jeho signálům měli naslouchat. Pokud tak učiníte, je to krok k udržení vaší rovnováhy a tělesného zdraví.

————

Nezapomínejte odpočívatduševní hygiena a odpočinek

V dnešní uspěchané době nezvládá mnoho lidí odpočívat. Přitom se jedná o nejpřirozenější „dobytí baterií“. Když už se rozhodnete k relaxaci, nezapomínejte, že je velmi důležité prostředí. Tiché a klidné místo bude ideálním řešením.
Samozřejmě má na naše psychické rozpoložení velký vliv i profese, kterou vykonáváme. Pokud člověk pracuje duševně, může si odpočinout u manuální práce nebo sportu. A zase naopak.
Také správná výživa má velký podíl na vaši duševní rovnováhu. Již od útlého věku je důležité podporovat zdravou životosprávu, která vede později ke správné duševní hygieně.

————

Objevte kouzlo endorfinů

Každý ví, že pohyb je pro člověka potřebný a hlavně přirozený. Ideálním řešením je pobyt na čerstvém vzduchu. V současné době je celá řada možností od jógy, plavecké bazény až po to nejpřirozenější a tím je chůze. Cvičení zvyšuje sebedůvěru, pomáhá zvládat úzkosti, deprese a stres.

————

Jak začít s duševní hygienou?

1. Nastavte si dosažitelné cíle – v životě je důležité mít cíl, avšak musíme si jej nastavit, tak aby byl reálný. Jinak nás bude spíše frustrovat.
2. Hýbejte se – jak už jsme zmínili, fyzická aktivita nás dělá šťastnější.
3. Mějte odpočinek na prvním místě – zařaďte do svého života pravidelnou relaxaci.
4. Věnujte se sami sobě – dopřejte alespoň pár minut denně svým myšlenkám.
5. Chvalte se – podařilo se vám v poslední době něco? POCHVALTE SE! A nejen to, buďte na sebe milí a shovívaví.

Duševní hygiena je důležitá opravdu pro každého. Každý chce být přece zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Jakmile na vlastní kůži pocítíte, že se díky duševní hygieně cítíte mnohem lépe, stane se součástí vašeho života. Hlavní je prostě začít.

6 zásad psychohygieny
————

Dočetli jste až sem? Zjistěte ještě víc ze světa spánku.