thumb image
čec 25, 2022 35

Jak vybrat matraci na chatu a chalupu?

Chaty a chalupy jsou českou specialitou. V průběhu léta se jedná mnohdy o více než víkendové výlety z města, ale mnoho z nás zde tráví i celé týdny. Je tedy potřeba myslet na to, na čem na chatách a chalupách spíme. Pokud se právě chystáte na výběr a nákup matrace na chatu či chalupu, poradíme vám. Podle čeho a jak takovou matraci vybrat?

————

Cena matrace

S největší pravděpodobností budete nejprve řešit otázku ceny matrace. Pokud na chatě spíte celkově pouze jeden až dva týdny za rok, je pochopitelné, že zvolíte levnější matraci. Kvalita a komfort takové matrace se dá zvýšit použitím vrchní matrace zvané topper. Topper zvýší celkovou výšku lehací plochy a její stupeň tvrdosti. Tím přispívá k lepší regeneraci těla během spánku i odpočinku a vy docílíte příjemnějšího vstávání.

Jezdíte-li však na chatu či chalupu pravidelně každý víkend a během letní sezóny zde dokonce trávíte i celé týdny, měli byste si kvalitní matraci odpovídající vašim potřebám pořídit nejen domů, ale také sem.

————

Na jakou postel a rošt matraci položíte?

Výběr matrace se neřídí pouze požadavkem určité nosnosti, ale je nutné zohlednit i typ postele a rošt, na který matraci položíte. Řídit se můžete jednoduchým pravidlem. Čím méně pružnou postel máte, tím tlustší a pružnější by měla být zvolená matrace.

Pro pohodlné vstávání a ulehání by měla být výška postele s matrací okolo 45-50 cm. Jelikož na chatách bývají spíše starší postele, mnohdy dokonce klasické palandy bez roštu, doporučujeme sáhnout po tlustší matraci s výškou k 20 cm.

Pokud vybíráte matraci, která přijde na již zmíněnou klasickou palandu, zvolte pružinovou. Ta alespoň částečně nahradí pružnost chybějícího roštu.

————

Jak matraci na chatu dopravíte?  

Ač se to nemusí na první pohled jevit jako problém, opak je pravdou. Zejména pružinové matrace není možné smotat do role a jsou tedy náročnější na prostor během přepravy. Musíte zvážit, jestli je cesta k vaší chatě dostačující pro dodávku či nákladní vůz. Nebo zvládnete dopravit matraci sami na místo například na střeše auta.

————

Na co byste ještě měli myslet?

Matrace, kterou zvolíte pro spaní na chatě či chalupě, by měla patřit k modelům více odolným vůči vlhkosti. Ta je s tímto typem staveb neodmyslitelně spojena, ať už kvůli nepravidelnému vytápění nebo blízkosti vodní plochy v blízkém okolí.

Důležitý je také zvolený materiál. Aby vaše matrace nezačala již po pár letech zapáchat, měla by být z prodyšného materiálu. Současně s tím nezapomínejte na pravidelnou údržbu matrace, kterou představuje její větrání nebo praní snímatelného potahu.

Myslete také na vaše návštěvy. Pokud u vás na chatě často přespávají přátelé, známí nebo další členové rodiny, zvolte při výběru matrace střední tuhost, která vyhovuje většině lidí.