thumb image
Kvě 22, 2021 4819

Víte, podle čeho vybrat postelový rošt?

Postelový rošt je mezi nábytkem v ložnici nedoceněným exemplářem. Přitom je kvalitní rošt pro zdravý a klidný spánek stejně důležitý jako matrace či samotná postel. Základem je správná kombinace matrace a roštu. Ani ta nejdražší matrace nebude při nevhodně zvoleném roštu správně plnit své funkce. Je to jako byste nainstalovali motor z Favoritu do Ferrari.

 

————

Matrace jsou s roštem jako posteloví jin-jang

 

Při správném výběru je postelový rošt spolu s matrací opravdu dokonalou oporou pro naše tělo během spánku. Dokáže udržet  páteř v přirozeném tvaru, a to při spánku na zádech i na boku. Rošt zároveň zajistí správné odvětrávání, které je nezbytné k zamezení tvorby plísní a množení roztočů.

 


 

Jaké máte možnosti při výběru?

 

Kvalitní rošty jsou tvořené lamelami, které jsou lepené z několika vrstev dřeva. To zajišťuje tolik potřebnou pružnost. Díky ní dokáže rošt reagovat na vyvíjený tlak při ulehnutí a zajistit, aby bylo tělo během spánku ve správné poloze.Ve světě roštů existují tři základní typy, a to laťové, lamelové a talířové. Pojďme si je přiblížit:

1. Laťové rošty

Jako jediné z roštů nepruží. Jsou pevné a nechávají veškerou práci na matracích, ideálně pružinových. Běžně obsahují

 10-20 latí, které jsou spojené textilními popruhy nebo jsou uchycené pomocí vrutů. Výhodou je jejich cena, která se pohybuje již od několika stovek.

2. Lamelové rošty

Patří mezi nejvyhledávanější postelové rošty. Charakteristické jsou pro ně lamely, které zajišťují vynikající odpružení, a tím i komfort a pohodlí během spánku.

Co by vás mělo zajímat, je počet lamel, protože ten určuje výši komfortu. Doporučováno je 28 ks, luxusnější rošty pak mají až 42 užších lamel. Lamely se díky svým vlastnostem dokážou přizpůsobit vašemu tělu a vyrovnávat tak

 

 nerovnosti v určitých polohách. Velkou výhodou těchto roštů je možnost regulace tuhosti, kterou si sami nastavíte pomocí posuvných objímek.

3. Segmentové rošty

Segmentový rošt

Někdy se jim také říká talířové či destičkové. Jsou tvořeny výkyvnými talíři, které nejsou vzájemně propojené. Díky tomu se tlak rozprostírá do více bodů a postelový rošt se může daleko lépe přizpůsobit tělu. Výhodou je možnost nastavovat tuhost u jednotlivých talířů. Což se může hodit v průběhu let (např. při změně váhy).

 Nejspíš vás nepřekvapí, že se jedná o nejdražší variantu při výběru roštů.

————

Nezůstaňte u jedné polohy

Při výběru se určitě zamyslete i nad tím, co všechno ve své posteli děláte. Dle vašich preferencí si totiž můžete vybírat rošty, které se dají polohovat v oblasti hlavy, nohou, nebo obojí. U polohovatelných roštů si navíc můžete vybrat způsob ovládání. Na výběr máte ruční nebo motorové s dálkovým ovládáním.

————

Co je rozhodující pro výběr postelového roštu?

 

 1. Nosnost – nejčastěji se pohybuje mezi 80 až 160 kg. Při výběru nezapomeňte zkontrolovat i nosnost vaší postele a přičíst k vaší váze i hmotnost roštu. Ta se pohybuje kolem 15 kg (u motorových váha přesáhne i 20 kg). Na trhu se prodávají i rošty se zvýšenou nosností, až pro 220 kg.
 2. Váš fyzický stav – pokud máte problémy se zády, volte rošty s nastavitelnou tuhostí. Pro ty, které trápí křečové žíly, je vhodný rošt s možností polohovat část u nohou. Starším osobám a lidem po operaci usnadní život elektrický polohovací rošt.
 3. Rozpočet – náklady se různí podle typu roštu a také kvality. Ceny se pohybují od pár stovek až po sto tisíc. Pokud hledáte zlatou střední cestu, budou se vaše náklady pohybovat někde mezi 2.000 až 7.000 Kč, kde si můžete vybírat mezi lamelovými polohovatelnými rošty. U rovných lamelových se vejdete v rozmezí 1.000 Kč až 3.000 Kč.
 4. Poloha během spánku – spíte rádi na boku? Pak zvolte rošt s ramenní kolébkou. Ta umožní lamelám v ramenní oblasti uhnout pod tlakem ramen. Matrace tak vytvoří jamku a odlehčí vašemu ramenu.
 5. Matrace – Ideální cesta je, pokud vám to situace dovoluje, nejdřív vybrat rošt a poté až matraci. Doporučujeme se držet těchto pravidel:
  Polohovací lamelový rošt – vhodná je měkká a středně měkká pěnová matrace z jednoho celku (bez vrstev). Ideální pro latexové matrace.
  Rovný lamelový rošt – univerzální využití pro všechny pěnové a jiné sendvičové matrace.
  Laťový rošt – vhodný pro děti a juniory a také pro pružinové matrace.
  Segmentový rošt – tady volte latexovou nebo kvalitní pěnovou matraci.

Při výběru nezapomínejte na to, že kvalitní rošt vám může vydržet dlouhá léta (někdy i celý život). Navíc dokáže prodloužit životnost matrace, a hlavně ulehčí vaší páteři.

 


Oblíbené postelové rošty podle hodnocení zákazníků

 

Primaflex

postelový rošt

Délka: 200 cm
Šířka: 90 cm
Výška:
5 cm
Váha:
11,5 kg
Nosnost: 120 kg
Počet lamel: 28
Typ roštu: rovný rošt
Materiál: lamelové
Počet zón: 3
Záruka 2 roky

 

Primaflex HN

PRIMAFLEX

Délka: 200 cm
Šířka: 90 cm
Výška:
5 cm
Váha:
15 kg
Nosnost: 120 kg
Počet lamel: 28
Typ roštu: ruční ovládání
Materiál: lamelové
Počet zón: 3
Záruka 2 roky

 


Trioflex

Trioflex rošt

 

Délka: 200 cm
Šířka: 90 cm
Výška: 10 cm
Váha: 18 kg
Nosnost: 130 kg
Počet lamel: 42
Typ roštu: rovný rošt
Ramenní kolébka ano
Materiál: lamelové
Počet zón: 7
Záruka: 5 roky

Přidejte se k naší skupině na FACEBOOKU.