thumb image
Lis 16, 2021 1426

Ztuhlá záda – jde jim předejít?

Sedavý životní styl (ať už dobrovolný nebo ne) má i své stinné stránky. Častým neduhem bývají právě ztuhlá záda. Troufáme si říct, že se s nimi v průběhu života setká téměř každý. Tento zprvu nepříjemný pocit může přejít až k omezující bolesti. Ta se může stát dokonce chronická. Dá se tomu předejít?

————

Kdy nás můžou ztuhlá záda postihnout a v jakých oblastech?

ztuhlý krk

Ztuhnutí a bolest zad se může objevit v jakémkoliv věku. Postihuje malé děti, dospělé osoby a také seniory. Ale je pravda, že s nimi mají více problém lidé po čtyřicítce. Nejčastěji se při bolesti zad jedná o oblast krční či bederní páteř. Pokud ztuhnutí přejde do velké bolesti, určitě ji nepodceňujte a navštivte odborníka. Zároveň je potřeba klást důraz i na prevenci!

————

Jak dělíme bolesti zad?

Bolesti zad můžeme dělit na akutní a chronickou. Chronická bolest je ta, která se nám stále vrací. Akutní bolest naopak přetrvává v jednom bodě a po léčbě ustane. Pocit ztuhlých a bolestivých zad můžeme tedy mít z prosté bolesti, která vzniká například přetížením či špatným držením těla.

————

Jaké jsou příčiny vzniku zatuhnutí zad?

Mezi možnou příčinu ztuhlosti zad patří určitě nedostatečná fyzická aktivita, špatné držení těla či stres, nebo naopak velmi namáhavá fyzická aktivita. Ke špatnému stavu našich zad nám také napomáhá sedavý způsob života, kdy v práci u počítače prosedíme denně několik hodin.
Také velice záleží na výběru kvalitní matrace a roštu. Která varianta je však ta správná? Každému z nás vyhovuje něco jiného, někomu tvrdší matrace a někomu ta měkčí. Při spánku by se nám tělo mělo regenerovat, správná tuhost matrace by nám mohla pomoci předejít bolesti zad a docílit kvalitního spánku.

————

příčiny ztuhlých zad

Příčiny bolesti zad

• Nedostatek fyzické aktivity
• Sedavý způsob života
• Špatné držení těla
• Prochladnutí
• Příliš namáhavá aktivita
• Obezita a nadváha
• Úraz
• Stres

 

————

Zatuhlá záda můžou signalizovat i závažný problém!

Přestože většinou mají ztuhlá záda výše zmíněné příčiny, existují případy, kde je problém mnohem závažnější. Řeč je o revmatickém onemocnění. Zde je původem nemoci zánět, kvůli kterému se můžete cítit ztuhlí a bolaví i celé měsíce. Nejintenzivnější bolesti jsou zpravidla ráno. Tady odpočinek nepomůže, naopak může bolest i zhoršit. Revmatické obtíže ustupují po prohřátí i rozcvičce. Ale také se poměrně rychle vracejí zpět. V tomhle případě se bez odborného vyšetření neobejdete.

————

Cviky pro prevenci i během zatuhnutí!

Bird dog

Mezi oblíbené cviky při zatuhnutí zad patří například bird dog, kdy tenhle cvik dokáže natáhnout svalstvo a přitom zmírnit bolest především v dolní části zad. Dále je velmi přínosným cvikem zvedání pánve nebo třeba leh na míči.
Můžeme zde také zařadit obyčejné natahování rukou, které je přínosné pro naši páteř a opakujeme 10kát na každou stranu po dobu 15 sekund.

Nesmíme zapomínat na každodenní zdravý pohyb, který nám uvolní svalstvo a pomůže předejít k zatuhnutí zad. Praktikujme krátká cvičení i v průběhu dne, například v kanceláři za počítačem, ale také si dávejme pauzy na krátkou procházku a protáhnutí celého těla.

————

Připojte s k naší skupině na Facebooku 🙂