thumb image
Lis 20, 2020 357

7 důvodů, proč se zaměřit na kvalitní spánek

 

Sledujete seriály, pracujete nebo hrajete hry pozdě do noci? Pojďme se podívat na pádné důvody, proč s tím skoncovat a raději se zaměřit na kvalitní spánek.

1. Imunitní systém

Naše tělo neustále bojuje s vnitřním i okolním světem. Viry, kvasinky, bakterie, rakovinotvorné buňky a další si chtějí uzmout naši energii a získat místo pro přežití. Imunitní systém je jako obranný štít, který nás chrání. A právě spánek obnovuje struktury imunitního systému.

Dle studie bylo zjištěno, že lidé, kteří spí méně než 7 hodin, jsou třikrát víc náchylnější k nachlazení.

2. Testosteron

Věděli jste, že testosteron má vliv na psychickou pohodu, soutěživost i akčnost?

Délka spánku má přímý vliv na hladinu testosteronu. Je dokázáno, že delší doba spánku zvyšuje jeho úroveň.

3. Oběhová soustava

O tom, že jsme citliví i na jednu hodinu spánku dokazuje studie, které se zúčastnilo 1,6 miliardy lidí v 70 zemích. Zjistilo se, že při změně zimního času na letní (kdy spíme o hodinu méně) se zvyšuje riziko infarktu o 24 %. Naopak při změně letního času na zimní se riziko snižuje o 21 %.

4. Psychika

Díky nedostatku spánku se cítíme nejen unavení a vyčerpaní, ale má to vliv i na naše celkové rozpoložení. Hladina emočního stresu se zvyšuje až trojnásobně!

5. Metabolismus

Při spánkové deprivaci dochází k deaktivaci buněk, které opravují poškozené tkáně a zlepšují funkci metabolismu.  Pro rychlejší spalování potřebujeme dostatek spánku.

6. Produktivita

Kvalitní spánek ovlivňuje naše soustředění, rozhodování, kreativitu, inspiraci. Dále je klíčem k produktivitě, a tím i k úspěšné aktivitě v práci i osobním životě.

„Dle studie neziskové organizace Rand Europe, ztrácí americké firmy kvůli spánkové deprivaci svých zaměstnanců miliardy ročně.“

7. Empatie a sociální chování

Schopnost poznat a uvědomit si vlastní emoce je nelehká disciplína. Ovšem rozpoznání a chápání emocí druhých je tzv. „vyšší dívčí“.  Je jasné, že lépe vyspalým jedincům se v této oblasti daří podstatně lépe.

Kvalitní spánek – záleží na něm!

Spánek je velmi důležitou součástí našeho života. Ovlivňuje naše zdraví mnoha způsoby, proto bychom mu měli věnovat zvláštní pozornost. Díky němu můžeme být produktivnější, zdravější, štíhlejší, a dokonce i šťastnější.