Spánkem k lepšímu zdraví
„Spi, děťátko, spi, zavři očka svý. Já tě budu kolíbati a ty budeš usínati.“ Kdo by neznal tuhle ukolébavku, která nás vrací zpět do dětských let, kdy jsme se pravidelně oddávali sladkému a poklidnému spánku. V dospělosti se k našim životům začaly postupně nabalovat povinnosti a starosti. Samozřejmě nemůžeme opomenout současný stresující a uspěchaný životní styl. A to vše nás může okrádat o tak potřebné chvíle odpočinku, jako je kvalitní spánek.
CO JE SPÁNEK
I když není pochyb o tom, že je spánek nezbytný pro správný vývoj a regeneraci. Vědci zatím stále nezjistili, proč spíme. Dr. Leila Kherandish – Gozal, která se zaměřuje na výzkum spánku říká: „I přes roky vědeckého výzkumu a studií stále úplně nerozumíme, proč potřebujeme spát.“
S jistotu však můžeme říct, že spánek patří mezi základní biologické potřeby, jako je jídlo, pití či sex. Díky němu, společně s výživou a cvičením, můžeme do určité míry ovlivňovat a kontrolovat naše zdraví.
Spánek sídlí v mozku a odsud je taktéž řízen. Pokud si představujete spánek jako vypínač mozku, jistě vás překvapí fakt, že je mozek v době spánku aktivní. Tento zdánlivý čas klidu napomáhá mozku třídit informace a ukládat jen ty potřebné. Během spánku zároveň probíhá přeměna krátkodobých vzpomínek na dlouhodobé.
SPÁNEK A NEMOCI
Spánkem strávíme 1/3 života. Není tedy divu, že je předmětem zkoumání, jaký má na nás vliv jeho nedostatek či špatná kvalita. Lidé, kteří spí krátce, nepravidelně a přerušovaně, jsou vystaveni většímu riziku vzniku nádorového onemocnění, obezity, mozkové disfunkce, cukrovky i onemocnění srdce. Absence spánku také narušuje funkci imunitního systému. Potvrdila se i souvislost nekvalitního spánku s Alzheimerovou chorobou. „Lidé, kteří ve středním a pokročilém věku dobře spí, mají tři až pětkrát nižší riziko Alzheimerovy choroby než ti, kteří spí špatně“ , uvedla prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc.
KLÍČ KE ZDRAVÍ
Spánkový režim působí na naše fyzické i psychické zdraví. Pokud si jej špatně nastavíme, můžeme být vystaveni většímu riziku zdravotních problémů.
Jak ale na spánek? Zdá se, že jeho kvalita je pro nás zásadní. Proto je dobré mu věnovat pozornost, dodržovat zásady spánkové hygieny. Najít si rovnováhu v délce prospaných hodin, protože příliš velké množství nám taktéž neprospívá (doporučuje se délka v rozmezí 7-9 hodin). Pokud je to jen možné, vyhýbejte se stresovým situacím, případně si osvojte některou z technik zvládání stresu. Hlavně si pamatujte, že nic není tak hrozné, jak zpočátku vypadá. Berme život s lehkostí a s úsměvem na rtech, pak jde vše jednodušeji.
Zdroje:
-
HEID, Markham. Sleep Is the Most Productive Part of the Day. Elemental [online]. 2019, , 1 [cit. 2020-10-09]. Dostupné z: https://elemental.medium.com/why-do-we-sleep-cf9e733bd923
-
WINTER, W. Chris. Spánek: proč je dobré spát a co dělat, když to n
-
ejde. Brno: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-1992-1.
-
What Happens When You Sleep? SleepFoudation [online]. , 1 [cit. 2020-10-09]. Dostupné z: https://www.sleepfoundation.org/articles/what-happens-when-you-sleep
-
NEVŠÍMALOVÁ, Soňa. Spánek a civilizační choroby. Ordinace.cz [online]. , 1 [cit. 2020-10-09]. Dostupné z: https://www.ordinace.cz/clanek/spanek-a-civilizacni-choroby/