thumb image
Dub 15, 2022 1361

7 tipů, jak zvládat stres

Stres je pro naše tělo přirozenou reakcí. Měl by nás chránit před případným nebezpečím. V dnešní době jsou však stresové situace všudypřítomné, takže se jeho původní význam vytrácí, a naopak může být pro nás spíše nebezpečný.

Naučit se zvládat stres vyžaduje určitou praxi a především trpělivost. Pro začátek se zaměřte na:

————

1. Pohyb, pohyb a opět pohyb

Vždy platilo, že ve zdravém těle je zdravý duch. O tom netřeba debatovat. Je jedno, jestli se vydáte na procházku, do fitka nebo na tenis, důležitá je pravidelnost. Pokud zvolíte cestu klidnější mysli prostřednictvím pohybu, cvičte alespoň 2,5 hodiny týdně. Pro lepší motivaci si stanovte cíle, které vás u cvičení dokážou udržet.

————

2. Uvolněte své svaly

ráno bez stresu

Během stresu dochází k napnutí svalů a ztuhnutí celého těla. Vemte situaci do svých rukou a pokuste se o uvolnění, např.:

  • horkou koupelí
  • masáží
  • protažením
  • kvalitním spánkem

————

3.Dejte si pauzujóga odbourá stres

Tohle může být opravdu těžké, pokud jste nastavení na výkon, nebo se snažíte žonglovat mezi prací, rodinou i přáteli. Věřte ale tomu, že je opravdu potřeba se na chvíli zastavit. Dopřejte si:

  • meditaci
  • jógu
  • procházku v přírodě
  • chvilku u oblíbené hudby

————

4. Máte problém? Mluvte o něm!

Ať už se bojíte, že budete zranitelní, nebo se prostě stydíte, pokuste se dát tyhle pocity stranou. Tím, že se někomu svěříte, uvolníte stres a minimálně získáte jiný úhel pohledu na věc. Občas se dokážeme neskutečně zacyklit v nějakém problému a sami pak nevidíme východisko. Vhled na věc od nikoho jiného, pak dokáže rychleji najít řešení. pozitivním duchu. Utvrzovat se v negativním myšlení věc jen zhorší.

Pokud se z nějakého důvodu svěřovat nechcete, zkuste vést dialog sami se sebou. Ovšem musí být v pozitivním duchu. Utvrzovat se v negativním myšlení věc jen zhorší.

————

5. Netlačte na sebe!

Přijměte, že nemusíte být za všech okolností dokonalí a nelze zvládnout všechno na světě. Také si uvědomte, že nemůžete mít vše pod kontrolou a občas je lepší nechat věci jen tak plynout.
Buďte na sebe laskaví a neztrácejte smysl pro humor (ten přece léčí).

————dobré jídlo proti stresu

6. Dopřejte si dobré jídlo

Pravidelná a vyvážená strava vám pomůže se cítit lépe, a hlavně pomůže předcházet výkyvům nálad i stresu. Zařaďte do svého jídelníčku především zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky a také bílkoviny.

————

7.Eliminujte své spouštěče

Náročný, ale za to velmi užitečný způsob, jak ovládnout svůj stres, je vysledovat hlavní příčinu vašeho stresu. Je to vaše práce, děti, dojíždění? Pokud dokážete identifikovat spouštěč, máte šanci jej buď odstranit, nebo alespoň omezit.

Na závěr máme pro vás ještě malý tip. Zkuste si vést deník, ve kterém si zaznamenáte své pocity, stresové situace a její okolnosti. Díky tomu dokážete lépe poznat sami sebe a zjistit, kde je zakopaný pes.


Připojte s k naší skupině na Facebooku 🙂