thumb image
Lis 02, 2020 671

Chytrá metoda, která vám pomůže usnout

Máte-li problémy se spánkem a chtěli byste vědět jak usnout. Mohou vám pomoci různé relaxační techniky. Dnes se zaměříme na cvičení podle doktora Andrewa Weila vycházejícího z Pranayamy.

Pranayama – síla dechu

Pranayama v podstatě znamená ovládnutí životního dechu. Díky ní dokážeme rozproudit a kontrolovat životní energii, která je uvnitř nás. Můžeme lépe kontrolovat tok myšlenek, být více koncentrovaní, a dokonce zvýšit mentální kapacitu.

 Metoda dýchání 4-7-8

Nebojte, nemusíte po večerech hodiny meditovat, abyste zlepšili své spaní. Zaměříme se pouze na dýchací techniku 4-7-8, která pracuje se zadržováním dechu po určitou dobu. Kyslík se pak line vaším tělem do všech orgánů i tkání a vy se dostáváte do hluboké relaxace.

Jak teda usnout?

Nejprve ulehněte do příjemné pozice. Dejte špičku jazyka na horní patro úst přímo za zuby a pokuste se v průběhu cvičení udržet jazyk na tomto místě.

Dále pokračujte podle následujících kroků:

  1. Proveďte nádech nosem trvající 4 sekundy.
  1. Zadržte dech na 7 sekund.
  1. Otevřete ústa a vyfukujte vzduch po dobu 8 sekund.

Procvičujte si tento postup čtyřikrát nebo do té doby, než usnete.

Zpočátku se můžete cítit pouze příjemně uvolnění. Postupem času však odbourává tato metoda stresující myšlenky a obavy, které nám nedávají spát. Pro větší účinek se cvičení doporučuje provádět nejméně dvakrát denně (můžete cvičit i v příjemné poloze v sedě, důležité je klidné prostředí).

K cvičení můžete připojit další metody pro uvolnění, jako jsou například esenciální oleje či relaxační hudba.

Dlouhodobé problémy se spánkem

Přestože je z výzkumů patrné, že nedostatek spánku má velký vliv na naše zdraví, je až alarmující, jak se problémy se spánkem opomíjí. Proto se neváhejte obrátit na odborníka v případě, že u vás nespavost dlouhodobě přetrvává.

Existují specialisté na spánek, kteří pomocí individuálního vyšetření, zjistí příčiny vaší nespavosti. Na základě toho pak můžete společně s lékařem najít správnou léčbu.

 

 

 

Zdroje:

How to use 4-7-8 breathing for anxiety. MecialNewsToday [online]. [cit. 2020-11-10]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324417

Pranayama – síla dechu. Umění meditovat [online]. [cit. 2020-11-10]. Dostupné z: https://www.umenimeditovat.cz/pranayama-sila-dechu/