thumb image
Led 12, 2022 555

Jaký má home office vliv na spánek?

Práce na dálku je často vyhledávaným benefitem. A zdá se, že pandemie posouvá hranice zaměstnavatelů, kteří jsou nyní v tomhle směru mnohem více otevření. Ačkoliv dokáže home office zvýšit produktivitu, ochuzuje nás o sociální kontakt a změnu prostředí. Zajímá vás, jaký má práce z domu dopad na náš spánek a celkové zdraví?

————

Jak práce na dálku ohrožuje náš spánek?

1. Pracujete tam, kde spíte

Práce v posteli

Často se stává, že zaměstnanci nedokážou oddělit pracovní prostor a pracují například v ložnici, či dokonce v posteli! V takovém případě doslova mažou hranice mezi prací a osobním životem. V důsledku toho může být velmi náročné přestat pracovat, nebo na práci alespoň nemyslet. Spánek pak odkládají, nebo nemůžou usnout, protože jí mají plnou hlavu.

2. Práce do noci

 

Práce z domova znamená větší flexibilita v pracovní době. Což může představovat velký benefit, ale jen pro ty, kteří si dokážou vše perfektně zorganizovat. V opačném případě to totiž dopadá tak, že pracujete dlouho do večera (mnoho práce, nový klienti, vždy se něco najde…), nedopřejete si spánkovou rutinu, nepřipravíte tělo na spánek, a to způsobuje problémy s usínáním. Navíc modré světlo z elektronických zařízení ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus a dokáže narušit celkový spánek.

3. Šlofík přes den?

Nikdo vás nehlídá, máte absolutní svobodu. Jste unavení, tak si můžete jít lehnout. Problém je v tom, že dlouhý odpolední spánek, vám dokáže narušit konzistenci spánku během noci. Dejte si na to pozor!

4. Socializace

Znáte to, přijdete do kanceláře, pokecáte s kolegy o práci, rodině, koníčcích. Jednoduše pravidelně navazujete kontakt s různými lidmi. Tohle ovšem v domácím prostředí nemáte. Jak už víme, člověk je tvor společenský, a pokud bude mít jen minimální sociální interakci, bude to mít neblahý dopad na jeho psychiku. A spánek a psychika jde přece ruku v ruce.

————

Jak si během práce z domu udržet kvalitní spánek?

1. Vytvořte si rutinu

Může být velmi náročné dodržovat pravidelnou rutinu, když jediný, kdo na vás dohlíží, jste vy sami. Je ale důležité, abyste chodili spát a vstávali vždy ve stejnou dobu. Snažte se držet doporučených 7-9 hodin spánku.

2. Oblečte se do práce

I když může být lákavé zůstat v pyžamu a jít rovnou pracovat, dejte přednost sprše a připravte se jako byste měli jít do kanceláře. Nejenže se psychicky připravíte na začátek pracovní doby, ale zároveň dáte tělu prostor, aby se nastartovalo.

3. Cvičte

Ne nadarmo se říká: „Ve zdravém těle, zdravý duch“. Pravidelným pohybem jdete naproti kvalitnějšímu spánku, a hlavně lepšímu zdraví. Dopřejte si denně cvičení, nebo alespoň procházku.

4. Určete si pracovní místo

Nepracujte po celém domě či bytě. Vytvořte si svůj pracovní koutek, kde se budete většinu své pracovní doby zdržovat. Také se snažte pracovat nejpozději do 19:00.

5. Sledujte, co konzumujete

Pozor si dejte především na kofein ve večerních hodinách. Ale také na příliš energetické jídlo.

6. Buďte v kontaktu

Nezapomínejte, že práce není vše. Dopřejte si pravidelné setkání s přáteli, rodinou, nebo v různých zájmových skupinách. Prospěje vám i změna prostředí.

————

Home office má mnoho benefitů, přináší jistou svobodu, ale také úskalí. Pokud si však dokážete nastavit rutinu a vše správně zorganizovat, můžete z tohoto způsobu života hodně profitovat.

————

Nezapomeňte se přidat k naší skupině na Facebooku 🙂

 

————