thumb image
Lis 15, 2020 539

Může smartphone za nedostatek spánku? 

Chytrý telefon je pro mnoho z nás nepostradatelným pomocníkem v běžném životě. Pryč jsou časy, kdy jsme mobil používali pouze k volání, zasílání SMS a hraní Snake.  Nenásilným způsobem se stal „kámošem do kapsy“, který nás pomocí sociálních sítí spojuje s okolním světem, najde trasu do práce, pamatuje si narozeniny blízkých či návštěvu lékaře, vyhledá potřebné informace a mnoho dalšího.

Nedostatek spánku kvůli mobilu?

Výhody všichni známe, ale jaký dopad může mít masivní využívání této technologie na kvalitu spánku? Podle Českého statického úřadu vlastní mobilní telefon 96,9 % obyvatel České republiky, z toho 69,6 % má smartphone. Odhaduje se, že 68 % majitelů odkládá svůj mobil na noční stolek, když spí! mobilní telefonymobilní telefony

mobilní telefony v ČR
Kdo v ČR používá mobilní telefon a jaký

VĚDCI Z VÝZKUMNÉ UNIVERZITY V SAN FRANCISKU V KALIFORNII TVRDÍ, ŽE POUŽÍVÁNÍ SMARTPHONE HODINU PŘED SPANÍM JE JEDNA Z PŘÍČIN PROBLÉMŮ SE SPANÍM.

 

mobilní telefonyModré světlo nám nedá spát

Lidské tělo vytváří ve tmě hormon zvaný melatonin. Ten řídí naše biologické hodiny a mimo jiné ovlivňuje spánek. Podle odborníků vadí nejen to, že brouzdáme po internetu pozdě do noci, ale i blikání světla při nabíjení či notifikacích. Proto je doporučováno přístroj přepnout na režim nerušit, nebo vypnout příjem dat. Ovšem i přesto bude vyzařovat elektromagnetické vlny, které mohou spánek narušit.

Vypnutí telefonu krátce před ulehnutím do postele ovšem nestačí. Jeho užíváním jsme vystavování modrému světlu, které potlačuje vylučování melatoninu a zvyšuje tím bdělost.  Modré světlo slouží jako měnič mnoha funkcí včetně pozornosti, nabuzení, pracovního výkonu a nálady. Například zlepšení pozornosti po vystavení se modrému světlu může přetrvávat i do druhého dne. V důsledku působení modrého světla může docházet k pomalejšímu nástupu spánku, probouzení v průběhu noci, a dokonce ke kratšímu spánku. Což může způsobit nedostatek spánku.

 

Co se s tím dá dělat?

Na základě výzkumů je doporučována příprava na spánek 90 minut. Po tuto dobu bychom neměli být vystaveni modrému světlu, aby měl mozek prostor si uvědomit, že již není den a mohl tak začít produkovat melatonin. Vypněte tedy telefony, zapněte hudbu, vemte si knihu do postele a odpočívejte. Uvolníte se a připravíte své tělo na spánek.

 

 

Zdroje :

  1. BRABCOVÁ, Apolena. Vliv elektronických zařízení na lidský spánek. Praha, 2017. Bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze. Vedoucí práce PhDr. Markéta Habermannová, Ph.D.
  1. As Smartphone Use Increases, So Does Lack of Sleep [online]. 2016 [cit. 2020-10-11]. Dostupné z: https://www.ucsf.edu/news/2016/11/404886/smartphone-use-increases-so-does-lack-sleep
  1. PROČ NESPAT S MOBILEM. Sleepcentrum [online]. 2017, , 1 [cit. 2020-10-11]. Dostupné z: https://www.sleepcentrum.cz/zajimave-clanky/proc-nespat-s-mobilem/