thumb image
Lis 30, 2020 483

MELATONIN – pomůže, nebo uškodí?

 

Melatonin – je hormon, který naše tělo přirozeně produkuje. Vyznačuje se regulací spánku. Ovlivňuje cirkadiánní rytmus organismu, posiluje oslabený imunitní systém, má antidepresivní účinky, působí jako antioxidant, snižuje krevní tlak a dokáže zpomalit také stárnutí.

————

Melatonin jako aktivátor spánku

 

Hlavním úkolem melatoninu je synchronizovat cyklus spánku a bdění se střídáním dne a noci. Hladina melatoninu je řízena mozkem v závislosti na světle. Jeho tvorba stoupá klesáním intenzity světla. Postupným uvolňováním způsobuje zvýšené nutkání ke spánku. Melatonin se také podílí na regulaci celoročního rytmu, tj. střídání období léta a zimy.

„Melatonin je doslova dirigentem našeho času. Pro tělo je signálem, že je noc, a tedy vhodná doba na spánek,“ vysvětluje prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc. z neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty.

 

cirkadiánní rytmus

 

 

————

Příčina nedostatku spánku ve stáří

 

S narůstajícím věkem se produkce melatoninu postupně snižuje, či dokonce zaniká. To může být příčinou nespavosti u seniorů. Ti pak nedostatek spánku dohání pospáváním ve dne. Tím si oddalují večerku a dochází k narušování biorytmů, zhoršování paměti, psychické i fyzické výkonnosti, a hlavně ke snížení obranyschopnosti organismu.

Výrazný pokles melatoninu mohou způsobit i léky, např. Ibuprofen, antidepresiva či diazepam. Také kofein, alkohol i tabák má vliv na hladinu melatoninu.

————

Jak doplnit melatonin?

 

Přestože se jedná o látku tělu vlastní, je možné ho doplnit syntetickou formou jako doplněk stravy. Jeho účinek je prokázaný v léčbě nespavosti. Navozuje přirozený spánek a zvyšuje výkonnost během dne. Dokáže zkrátit dobu usínání a taky zlepšit kvalitu spánku. Avšak neřeší problé

doplnění melatoninu

my se spánkem v případě, že její příčinou je stres či psychické problémy.

Úskalí melatoninu podávaného syntetickou formou je, že dle některých studií může zapříčinit snížení jeho přirozené tvorby.

Na rozdíl od ¨léků na spaní¨ může melatonin představovat lepší volbu v boji proti nespavosti. Jelikož se jedná o hormon, nikoliv o drogu ovlivňující průběh spánku, nevzniká na něm závislost a není toxický. Avšak zasahuje do procesů v těle a může se ovlivňovat s dalšími léky.

Melatonin můžeme získat i z přírodních zdrojů, jako jsou například višně, hrozny, jahody, rajčata či vločky.

————

Rada na závěr

 

Na první pohled se může zdát, že doplněním melatoninu v podobě potravinových doplňků vyřešíte problémy se spaním. Je potřeba mít na paměti, že se jedná o chemickou látku. Státní úřad pro kontrolu léčiv se k jeho užívání vyjadřuje takto: „Tato látka totiž patří mezi farmakologicky účinné látky a její užívání bez dozoru lékaře může negativně ovlivnit zdraví pacienta, a to i při podávání nižších denních dávek.“ Před nákupem melatoninu se tedy nejprve poraďte se svým lékařem. Předejdete komplikacím a zároveň můžete společně najít i příčinu problému se spánkem. Což je pro léčbu to nejdůležitější.

 


 

Zdroje:

 

i MATSUMOTO, Miki, Robert L. SACK, Mary L. BLOOD a Alfred J. LEWY. The amplitude of endogenous melatonin production is not affected by melatonin treatment in humans. Journal of Pineal Research [online]. 1997, 22(1), 42-44 [cit. 2020-11-15]. ISSN 0742-3098. Dostupné z: doi:10.1111/j.1600-079X.1997.tb00301.x

Melatonin. PRAKTICKÉ LÉKÁRENSTVÍ [online]. 2016 [cit. 2020-11-16]. Dostupné z: http://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2016/89/03.pdf

Effects of exogenous melatonin on sleep: a meta-analysis. Sleep Medicine Reviews [online]. 2005 [cit. 2020-11-20]. Dostupné z: https://www.gwern.net/docs/melatonin/2005-brzezinski.pdf