thumb image
Kvě 10, 2021 468

Insomnie, zabiják spánku

Čas od času se může stát každému z nás, že nemůže spát. Většinou je to v důsledku stresu, nebo traumatického zážitku, které zvyšují napětí a brání v usnutí. Nemusí se hned jednat o poruchu spánku. „Přechodná nespavost“ je součástí běžného života. Jak ale poznat, kdy už se o nemoc zvaná insomnie opravdu jedná?

————

Co je Insomnie a jak se projevuje?

Insomnie je jedna z nejčastějších poruch spánku. Projevuje se neschopnosti usnout, přetrvat ve spánku celou noc, ale i brzkým ranním probuzením. Může dojít i k záměně dne a noci (takový stav se pak nazývá paradoxní insomnie). Často je doprovázena velkou únavou po probuzení. Ovlivňuje energetickou hladinu, náladu, celkovou úroveň života a zdraví.

80 % insomnií je primárně psychického původu. Často jsou spojovány i s depresivními poruchami.

Druhy insomnie

Insomnii je možné rozlišovat podle délky trvání problémů se spánkem:
1. Přechodná nespavost – patří k životu jako takovém. Je spojována s nějakou stresující situací, která když pomine, zmizí i nespavost. Většinou se délka pohybuje kolem jednoho týdne.
2. Akutní insomnie – nespavost trvající déle než týden, ale kratší jako měsíc. Tady je radno zpozornit. Pokud neznáme jasnou příčinu, je lepší raději navštívit odborníka, aby posoudil závažnost nespavosti.
3. Chronická insomnie – trvá od jednoho měsíce klidně i po celá léta. Jedná se o velmi závažné onemocnění, které narušuje běžné fungování v životě, ale hlavně i zdraví. Rozděluje se dále na primární, kdy vzniká sama o sobě. A sekundární, kdy je navázaná na jinou nemoc, např. na depresi. Je potřeba ji léčit, jinak může mít, fatální následky.
4. Fatální familiární insomnie – jedná se o vzácné onemocnění, které je dědičné. Člověk absolutně ztrácí schopnost usnout. Tato smrtelná insomnie postihuje jen pár stovek lidí na celém světě.

————

Jak diagnostikovat nespavost?

V první řadě je potřeba říct, že je nejlepší cestou nechat diagnózu na lékaři. Přinášíme pár rad, v jakém okamžiku je dobré jej navštívit. S návštěvou neotálejte, pokud se u vás objevují následující obtíže alespoň třikrát za týden:
• Obtížné usínání
• Potíže se spánkem během noci
• Opakované případy dřívějšího probuzení, než jste měli nastavený budík
• Pocit odporu ke spánku
• Pocity malátnosti a ospalosti
• Snížená energie, motivace i iniciativa
• Problémy s chováním – agresivita, impulzivita, hyperaktivita, atd.
• Nadměrná denní spavost

Příčina příznaků nespavosti je také zásadní pro jeho diagnostiku. Primární nespavost se dostavuje nezávisle, zatímco sekundární nespavost se obvykle připisuje určitému fyzickému či psychickému stavu, který způsobuje ztrátu spánku.

————

Rizikové faktory insomnie

Existují faktory, kvůli kterým jsou lidé náchylnější k insomnii. Pojďme si říct, o které se jedná:
1. Věk – i když se nespavost objevuje ve všech věkových kategoriích, je prokázáno, že starší lidé jsou k problémům se spánkem náchylnější.
2. Pohlaví – nespavostí trpí častěji ženy. Často i v důsledku hormonální změny v průběhu těhotenství.
3. Genetika – symptomy insomnie můžete i zdědit po svých předcích. Ostatně i to, jestli jste „velký“ či „malý“ spáč.
4. Prostředí, ve kterém spíte – ložnice uzpůsobená kvalitnímu spánku, snižuje riziko vzniku této nemoci. Návod, na co se zaměřit při zařizování ložnice, jsme sepsali zde.
5. Povolání – častý jet lag i práce na směny jsou přímo spojovány s poruchami spánku.

Většinu z nich můžete ovlivnit. Proto se na chvíli zastavte a popřemýšlejte, co můžete udělat proto, abyste svou nespavost (ať už krátkodobou, nebo dlouhodobou) zlepšili a získali tak klidnější a spokojenější spánek.

————

Co způsobuje nedostatek spánku?

Spánek patří mezi základní lidské potřeby. Bez něj nedokáže tělo správně fungovat. Dlouhodobý nedostatek spánku může způsobit vážné zdravotní problémy. Mezi takové patří například poruchy kognitivních funkcí, duševní problémy, přibírání na váze, zvýšení krevního tlaku a také může podpořit rozvoj Alzheimerovy choroby a demence.

————

Tipy pro prevenci nespavosti

Chronická insomnie může vyžadovat léky na předpis, kognitivně- behaviorální terapii či jiné formy léčby. Některým lidem můžou návyky zdravého životního stylu a správná spánková hygiena zmírnit příznaky nespavosti a zkvalitnit jim jejich spánek. Následující doporučení, která se týkají spánkové hygieny, mohou být nápomocná:
• Omezení či úplné vyřazení alkoholu, kofeinu a tabákových výrobků ve večerních hodinách.
Pravidelný režim spánku, který zahrnuje stejnou dobu ulehnutí do postele a vstávání, a to i o víkendech!
Svou postel využívejte jen ke spánku a milostným hrátkám. Práci, hraní her či jídlo nechte pro jiné části svého domu.
Vyvážená strava a pravidelný pohyb je základ.

————

 

 

 

 

 

 

 

 

Nezapomeňte se přidat k naší skupině na Facebooku 🙂

 

————