thumb image
Led 05, 2021 1014

Vytvořte si ze své ložnice ideální místo pro spánek

Relaxační prostředí je zásadní pro dobrý odpočinek. Studie ukázaly, že lidé spí lépe, když je jejich ložnice optimalizována pro určitou úroveň tepla, světla, hluku a pohodlí.
Správné uspořádání vaší ložnice je tedy zásadní pro kvalitní spánek. Při příchodu by měla vyvolávat pocit klidu, harmonie a odpočinku. Na co bychom se měli tedy při zařizování ložnice zaměřit?

 

————

DESIGN LOŽNICE

 

Díky interiérovému designu si můžeme vytvořit takovou ložnici, která bude odrážet náš osobní styl a zároveň nás uklidní a podpoří spánek.

Volte teplé a atraktivní barvy

Barvy interiéru mají velký vliv na kvalitu spánku. Správné odstíny navodí příjemnou atmosféru před spaním, ráno naopak dokážou povzbudit i vykouzlit úsměv na tváři.
Stěny, podlahy, nábytek a ložní prádlo se promítají do barevného schématu ložnice. Při výběru barev je důležité brát v potaz, jak na nás jednotlivé barvy působí.    Doporučují se spíše jemné a tlumené barevné odstíny, jako je bílá, béžová, jemně zelená či světle růžová.

Odborníci z výzkumu Centra spánku v Edinburgu se shodují, že nejvhodnější barvou do ložnice je modrá. Podle nich se lidé v modře zbarvených ložnicích probouzí šťastnější a odpočatější. Vyvarovat bychom se měli tmavým a agresivním tónům, které mají rušivý efekt. Například na sytě zelenou či oranžovou barvu zapomeňte! Spíše než se udávat cestou současných trendů, je mnohem lepší volit barvy podle vlastního vkusu.
Pokud jste v nájmu, nebo máte omezený rozpočet, nevěšte hlavu. Barevné schéma nemusíte úplně předělávat. Můžete určité barvy zvýraznit kreativně zvoleným ložním prádlem, kobercem, závěsy či obrazem.

 

————

Kam s nábytkem?

AHORN_POSTEL

Bez ohledu na to, kolik čtverečních metrů vlastníte, mělo by být cílem se vyhnout stísněnému pocitu v ložnici. Dispozičně bychom měli ložnici mít co nejdále od vstupních dveří. V jednoduchosti je krása, čím méně nábytku, tím lépe.
Dominantou pokoje je postel. O tom že její kvalita a vzhled ovlivní dojem celého pokoje, nebudeme debatovat. Umístěte ji čelem ke zdi, co nejdále od dveří, avšak ne v jedné linii. Měla by umožňovat dobrý rozhled po celé místnosti. Zbytek nábytku rozmístěte podle ní, tak abyste vytvořili vzdušnější pocit z prostoru.
Pracovní stůl do ložnice nepatří, je pak těžké odložit myšlenky na práci. Pokud nemáte jinou možnost, oddělte si svůj pracovní koutek alespoň opticky (velkou květinou, komodou, regálem).

 

————

Pravidelný úklid ložnice je alfou omegou

Vizuální nepořádek vyvolává pocit stresu. Může být překážkou k uvolnění a tím pádem k usnutí. Nemusíte zrovna vykoupit domácí potřeby, ale různé úložné boxy i organizéry pomohou ložnici hezky zorganizovat a vytvořit čisté a klidné prostředí. Zároveň se vyplatí přehodnotit, co všechno opravdu potřebujete a zbytečností se raději zbavte.
Abychom předcházeli množení roztočů, je potřeba před ustláním vyvětrat lůžkoviny, povlečení a prostěradlo prát alespoň jednou měsíčně minimálně na 60 stupňů Celsia.

 

————

Pozor na světlo, ovlivňuje váš spánek!

 

Světlo významně ovlivňuje náš biorytmus bdění a spánku. V boji s pouličním osvětlením pomůžou zatemňovacími závěsy, žaluzie či rolety. V pokoji zvolte raději osvětlení s nízkou intenzitou, které pomůže navodit pocit ospalosti. Pozor si dejte na používání elektronických zařízení před spaním.

 

————

Máte v ložnici klid?

 

Hluk je považován za významnou příčinu poruch spánku. Nejen, že může působit problémy s usínáním, ale dokáže nás vytrhávat ze spánku. Tím snižuje jeho kvalitu, což má dopad na naše celkové zdraví. Pokud vnější hluk nedokážete ovlivnit, můžete využít stroj s bílým šumem, pustit uklidňující hudbu, nebo si pořídit špunty do uší.

 

————

MATRACE je královnou ložnice

 

Třešničkou na dortu je správně zvolená matrace. Pokud zvládnete tohle, máte z poloviny vyhráno. Vaše matrace by měla být dobře stavěná a pohodlná. Investicí do matrace zkvalitňujete svůj spánek a tím podporujete své zdraví.

Pro výběr nové matrace jsou důležité:

  • Délka – matrace by měla být o 20 cm delší než je naše výška
  • Tloušťka – minimální tloušťka je 15 cm
  • Tvrdost – záleží na hmotnosti, poloze spánku, preferenci a věku
  • Materiál – ideální je volit podle roštu a preferencí.

Při koupi nové matrace se určitě poraďte s odborníkem. Vaše preference společně s jeho znalostmi pomohou vybrat tu pravou.

 

kvalitní matrace pro spánek
Vysoce kvalitní latexová matrace Medi Vita II 18. Výrobce AHORN

 

Nezapomeňte se přidat k naší FB skupině.