thumb image
čec 22, 2022 44

Jak správně pečovat o matraci

Nedílnou součástí přípravy na vydatný a kvalitní spánek je také úklid ložnice. Už dříve jsme vám poradili, jak na rychlý a efektivní úklid právě této místnosti. Stejně tak jsme si vysvětlili, jak lze čistotou ložnice dosáhnout lepšího spánku. Dnes se zaměříme na to nejzákladnější – na matraci. Jak o ni správně pečovat? Jak postupovat při údržbě a úklidu matrace?

————

Životnost matrace

Průměrná životnost matrace se pohybuje mezi 7 až 10 lety, přičemž je ale vždy nutné zohledňovat reálný stav matrace. Životnost matrace je ovlivněna nejen její kvalitou, ale také hmotností, kterou je zatěžována, množstvím potu, který vyloučíme během spánku, a nakonec péčí, kterou matraci věnujeme.

————

Používejte vrchní matraci

Vrchní matrace neboli topper je skvělý doplněk. Díky němu získáte komfortnější spánek, zvýšíte lehací plochu a zároveň ochráníte povrch matrace. Nezapomeňte ovšem, že topper má nižší životnost než hlavní matrace, je tedy potřeba jej měnit častěji.

————

Matraci otáčejte

Pokud to váš typ matrace umožňuje, otáčejte ji až čtyřikrát do roka. Platí to především pro oboustranné matrace pěnové i latexové a vrchní matrace neboli toppery. Měňte nejen plochy na ležení, ale také stranu na hlavu a stranu na nohy. Díky pravidelnému otáčení nebudou na matraci proleženiny podle vašeho těla.

————

Matraci pravidelně vysávejte

Během vysávání matrace není účelem pouze povrchový úklid. Veškerý prach na matraci postupně proniká dovnitř a vysáváním tento proces znečistění alespoň omezíte a zpomalíte.

————

Matrace potřebuje vzduch

Aby se z matrace mohla odpařovat zachycená vlhkost, potřebuje vzduch. Ať už se v matraci zachytí vlhkost ze vzduchu nebo pot, který vyloučíme během spánku, je nutné jej z matrace odvětrat. Vlhkost usazená v matrací by vytvářela ideální podmínky pro roztoče či bakterie. Pokud používáte i vrchní matraci, je ideální ji samostatně vyvětrat alespoň čtyřikrát ročně.

————

Perte potah matrace

Na většině matrací dnes bývají snímatelné potahy. Jejich praní byste měli věnovat pozornost alespoň dvakrát za rok. Pokud se ovšem během spánku více potíte, perte potah klidně častěji. Vždy se řiďte se instrukcemi na štítku potahu.

————

Pozor na povrchové čištění

Znečištěný potah matrace není příjemný ani po vizuální stránce, natož z pohledu hygieny. Pokud se však chcete pustit do drhnutí fleků mokrým hadrem či kartáčem, dejte si pozor, aby do matrace neproniklo příliš velké množství vody. I v letních měsících bude chvíli trvat, než se vlhkost z matrace vyvětrá. V případě většího znečištění dejte raději přednost již zmíněnému praní potahu a nebo si rovnou zajistěte strojové čištění odborníkem.

 

V naší skupině na Facebooku probíhá letní výzva ze lepší formu našich matrací, lůžkovin a postelí. Přidejte se k nám. 🙂