thumb image
čen 07, 2021 1180

10 triků, jak zvládnout horké letní noci

Většina lidí vítá léto s otevřenou náručí. Možností, které toto roční období nabízí je nespočet (od sportování, kempování až po grilování). Abyste si své oblíbené aktivity dokázali opravdu užít, je potřeba být odpočatý. Zajistit kvalitní spánek během horkých letních nocí může být extrémně náročné, obzvlášť pokud nemáte v domácnosti klimatizaci. Přinášíme 10 tipů, které vám můžou pomoct.

————

1. Ponožky v lednici

Během letních nocí přijde vhod ventilátor, který usnadní tělu regulovat teplotu. Pokud ho z jakéhokoliv důvodu nechcete používat, můžete využít vlastní ponožky. Ty ochlaďte v lednici a následně si je obujte. Ochlazením nohou snížíte celkovou teplotu pokožky těla.

————

2. Zůstaňte v klidu

Pokud se vám nedaří usnout, zachovejte klid. Raději vstaňte, projděte se do druhé místnosti, nebo dělejte něco uklidňujícího. Jen nešahejte na mobil, ten vašemu spánku moc nepomůže. Modré světlo, které vyzařuje, způsobí, že budete méně ospalí.

————

3. V létě jedině bavlna

Bavlněná prostěradla i povlečení jsou v letním období lepší volbou než polyester, satén nebo hedvábí. Bavlněný materiál je prodyšný a podporuje ventilaci.

————

4. Buďte předvídaví

Připravte svou ložnici na spánek již v průběhu dne. Zatáhněte závěsy, nebo rolety, tak abyste zabránili slunci vyhřát prostor. Zavřete okna na slunné straně domu. Těsně před ulehnutí otevřete okna tak, abyste vytvořili průvan (pokud je to jen možné).

 

————

5. Otužování si nechte na ráno

Studená sprcha nebo koupel dokáže zvýšit vaši tělesnou teplotu před spaním. Raději se tedy sprchujte ve vlažné vodě.

————

6. Odhoďte pyžamo

Pokud budete spát nazí, můžete tím podpořit kvalitnější spánek. Vyřazením pyžama nezahřejete tělo dalším materiálem a umožníte pokožce lépe regulovat teplotu, což zabrání častému buzení v průběhu noci.

————

7. Zapomeňte na pečenou kachnu

Tohle pravidlo je především pro ty, kteří bydlí v menších bytech. Vyvarujte se pečení, či velkému vyvařování, kdy generujete další teplo v domácnosti. Volte raději studenou kuchyni, navíc takový zeleninový salát tělu i prospěje. Pokud to bez masa nevydržíte, rozpalte raději gril, který k létu neodmyslitelně patří.

————

8. Pozor na slunce

Snažte se v průběhu dne příliš nevystavovat slunečním paprskům. Spálenou pokožku budete velmi těžko ochlazovat a rozhodně vám nedá spát. Jako pomocníka si pořiďte chladící krém s přídavkem aloe, který můžete použít i když nejste spálení.

————

speciální polštář na léto

9. Zchlaďte se polštářem

Doba pokročila a výrobci lůžkovin ví, co trápí jejich zákazníky. Na trhu najdete polštáře s chladivým efektem. Mezi takový se řadí i polštář Virgo II, který dokáže oproti běžným paměťovým pěnám snížit zahřátí o 3-4 °C. Navíc je anatomicky tvarovaný, takže prospěje i vaší krční páteři.

————

10. Léto a alkohol?

Léto k alkoholickým nápojům svádí, obzvlášť ke chlazeným drinkům. Pravdou je, že alkohol tělo ve skutečnosti zahřívá. Nemluvě o tom, že celkově narušuje spánkový proces.

————

I když žádný z uvedených triků, vám nezaručí kvalitní spánek. V kombinaci se spánkovou hygienou však nabízí daleko větší pravděpodobnost, že usnete. Vše je individuální, každý organizmus reaguje jinak, proto je potřeba vyzkoušet, co bude nejlépe fungovat právě vám.

 


Připojte s k naší skupině na Facebooku 🙂