thumb image
Srp 04, 2021 490

Jak se připravit na jet lag?

Letecká doprava zaznamenala za poslední století dramatický rozmach. Patří mezi nejbezpečnější, nejpohodlnější a také nejrychlejší způsob cestování. Letadla jsou v dnešní době natolik rychlá, že dokážou překonat časová pásma rychleji, než to zvládají naše čtyřiadvacetihodinové vnitřní hodiny. Rychle přeletěná pásma způsobují jet lag, což je v podstatě biologické zpoždění.

————

Jak se jet lag projevuje?

Pokud cestujete napříč časovými pásmy můžete se cítit unavení, ospalí, podráždění, letargičtí i mírně dezorientovaní. Je to z toho důvodu, že se vaše cirkadiánní rytmy ještě nestihly srovnat a tělo si během dne myslí, že je stále noc. Zároveň můžete trpět nespavostí, protože vaše vnitřní hodiny a související biologické procesy věří, že je den.
Tenhle stav naštěstí netrvá věčně. Místnímu času se přizpůsobíte pomocí slunečního světla. Za každý den zvládne vaše tělo posunout čas zhruba o jednu hodinu.
Čím více časových pásem překročíte, tím závažnější mohou být příznaky. Starší lidé zvládají jet lag hůř, protože trvá déle, než se jejich vnitřní hodiny opět synchronizují. Děti se naopak dokážou daleko rychleji přizpůsobit.

————

Raději na západ

jet lagKdyž cestujete na východ, je pro tělo mnohem těžší se přizpůsobit, než když cestujete na západ. Nehledejte v tom nic politického. Je tomu tak, protože při cestování na východ musí jít člověk spát dříve, než je pro něj běžné. K něčemu takovému se silou vůle donutíte velmi těžko. Zatímco při cestování na západ musíte zůstat déle vzhůru, den je pro vás delší a dokážete se na něj snáz adaptovat.

————

Pravidelný jet lag je nebezpečný

Ať už létáte na západ nebo na východ, dochází k velké zátěži organismu. Bylo zjištěno, že u lidé, kteří často cestují dlouhé vzdálenosti, mají narušenou krátkodobou paměť. Také se u nich častěji vyskytuje rakovina a diabetes 2. typu.
Nutno zdůraznit, že jet lag se netýká pouze cestujících letadlem, ale i pracujících na směny.

————

Jak se dají zmírnit příznaky jet lagu?

Nejlepším řešením je se postupně připravit na časové pásmo destinace, do které máte namířeno. Vyzkoušejte tyhle tipy, které vám mohou pomoci:

  • Několik dní před odletem postupně přizpůsobujte své spánkové návyky časovému pásmu svého cíle.
  • Při nástupu do letadla resetujte hodinky na nové časové pásmo.
  •  Snažte se při letu moc nespat.
  •  Pijte hodně tekutin. Dehydratace ztěžuje synchronizaci vašemu tělu.
  • Pokud se vám chce po příletu spát, zkuste spánek oddálit o dvě hodiny.
  • Denní světlo pomáhá s adaptací. Proto si ráno vyjděte ven na procházku nebo si zacvičte.
  • Nepijte mnoho kofeinu, ani alkoholu a vyhýbejte se tabáku.

————

Jet lag v kostce

  • Jet lag může způsobit bolesti hlavy, nespavost a podrážděnost.
  • Cirkadiánní rytmy regulují spánek a další tělesné funkce. V případě, že jsou kvůli cestování výrazně narušeny, nazývá se to jet lag.
  • Příznaky můžete zmírnit změnou spánkových návyků, vyhýbání se alkoholu a kofeinu a dostatkem slunečního světla při příjezdu.

———–

 

Nezapomeňte se přidat k naší skupině na Facebooku 🙂

 

————