Docházejí vám nápady? Zjistěte, jak dokáže spánek podpořit kreativitu
Jednu třetinu svého života prospíte, ale kdy je to dobře využitý čas a kdy promarněný? Takový šlofíček během dne má blahodárný vliv na naši paměť. Schopnost myslet kreativně a jak kreativita vzniká, však zůstává stále záhadou. Několik studií ale ukázalo, že mozková aktivita mezi spánkem a bděním zapaluje „kreativní jiskry“.
————
Co je vlastně kreativita?
Kreativita je pro nás přirozená jako pohyb nebo dýchaní. Všichni jsme se s ní narodili, ale jen někteří z nás s ní vědomě pracují a dále ji rozvíjí. Kreativita není jen neobyčejný umělecký talent, který změní svět. I drobné problémy vyžadují tvořivý přístup, abychom se pohnuli z místa.
Zjednodušeně můžeme tedy říct, že kreativita je vnášení vlastních myšlenek do originálních nápadů.
————
Chcete skvělý nápad? Spěte!
Můžete se inspirovat u Thomase Edisona, který schválně usínal v křesle. V ruce držel míček, a když upadal do spánku, míček mu vypadl na podlahu. V této počáteční fázi měl možnost polapit své nápady, které mu při „klimbání“ běžely hlavou. Tuto metodu můžete vyzkoušet i vy doma. Najděte si předmět, který bude při pádu vydávat dostatečný hluk a probudí vás dříve, než se dostanete do hlubokého spánku. Protože právě v téhle fázi spánku nás napadají originální nápady, které si však často po probuzení už nepamatujeme.
————
Jak podpořit kreativitu?
Nápady si zapisujte. Většina z nich se objeví v momentě, kdy to nejméně čekáte. Např. při procházce v přírodě nebo na toaletě.
Rutina nás ubíjí, proto měňte činnosti. Pokud dlouho sedíte u počítače, běžte se projít. Střídejte analytické činnosti za tvořivé, např. malujte, vařte, tancujte nebo si hrajte s dětmi.
A v neposlední řadě nezapomeňte odpočívat – bez mobilu, TV, notebooků.
Jedna věc je ale jistá – nyní máte perfektivní výmluvu, abyste si během dne mohli s ˶čistým svědomím“ v klidu zdřímnout.
————
Připojte s k naší skupině na Facebooku 🙂