thumb image
čec 09, 2021 1259

Nadměrné noční pocení? Víte, jak nad ním vyzrát?

Krůpěje potu na čele, propocená halenka či nežádoucí zápach z podpaží rozhodně nepatří mezi příjemné projevy regulace tepla lidského těla. Tušíte správně, řeč je o pocení, které je pro tělo naprosto přirozené a zdravé! Pomáhá tělu udržovat stabilní teplotu a zajistit, aby se nepřehřálo. Pokud je však pocení nadměrné, dokáže krajně znepříjemnit spánek. Pojďme se tedy podívat pod jeho pokličku.

————

Kde se bere pot?

pocení v noci Pot je výměšek apokrinních a ekrinních potních žláz. Každý z uvedených typů potních žláz vylučuje odlišný pot s jinými funkcemi. Zajímavé je, že apokrinní žlázy se aktivují až v pubertě, což vysvětluje, proč dětský pot tolik nezapáchá.
Potu se nevyhne nikdo. Je pro nás naprosto přirozený. To však neznamená, že se potíme všic
hni stejně. Pocení ovlivňuje mnoho faktorů, například věk, pohlaví, aktivita, ale i jídelníček.

Lidské tělo je složitý organismus, což se odráží na většině jeho funkcí. Nevyjímaje pocení, které může být různého původu:

a) Termoregulační – aktivuje se například během tělesné aktivity, nebo při vyšších teplotách. Z pravidla se neprojeví ihned, ale až po určité době.

 

b) Emociální – potí se vám ruce během pohovoru, nebo snad na rande? Buďte v klidu, nejedná se o nic neobvyklého. Stres, strach, ale i radost dokáže vyvolat emoční pocení.

————

Co způsobuje nadměrné noční pocení?

Už máme jasno v tom, proč a jak se potíme. Jsou však situace, kdy je pot nejen nepříjemný, ale tělo pomocí něj může vysílat signály, že je něco v nepořádku. Také dokáže zabránit spánku a zhoršit tak kvalitu života.

————

Nadměrné pocení jako signál onemocnění?

Pokud se potýkáte s tím, že jste věčně splavení potem, může se jednat o symptom lehkého, ale i závažnějšího onemocnění (štítné žlázy, cukrovka, vysoký krevní tlak, neurologické onemocnění, obezita, spánkové apnoe, akutní infekční onemocnění). Jestliže pociťuje delší dobu, že se nadměrně potíte, není nic lehčího než navštívit svého lékaře. Který dokáže pomocí krevního odběru a dalších vyšetření analyzovat a vyhodnotit příčinu.

————

Pozor na léky!

medikace a poceníNěkteré léky mohou být spouštěčem nočního pocení. Mezi takové patří například antidepresiva a další psychiatrická medikace. Také léky určené ke snížení horečky nebo proti křečím dokážou vyvolat pocení (Paralen, Aspirin, Algifen či Ibuprofen). U těchto se jedná spíše o přirozenou reakci těla na snížení horečky.
Při užívání léků je vhodnou prevencí, zvýšení pitného režimu (hlavně v dopoledních hodinách).

 

————

Zase ten stres

Stres a poceníStres sice může být pro člověka přínosný, ale rozhodně ne dlouhodobě. Strach, úzkost i stres dokážou způsobit noční pocení. Vliv má ale celkový životní styl. Věnujte pozornost skladbě vašeho jídelníčku a dbejte na to, abyste měli dostatek vitamínů a minerálů.

————

Kde spíte a v čem spíte

A v neposlední řadě byste neměli opomenout prostředí, ve kterém spíte. Nemáte v místnosti přetopeno? Jaké používáte lůžkoviny? A co pyžamo, je vůbec potřeba? .

————

Nadměrné pocení nepodceňujte

Nadměrné noční pocení může mít mnoho příčin. Některé jsou málo až vůbec závažné, ale jiné můžou být dosti nebezpečné. Proto tento signál rozhodně neberte na lehkou váhu. V případě, že jste se zaměřili na veškeré ovlivnitelné faktory, které by mohly být příčinou, ale pocení stále přetrvává, rozhodně navštivte svého praktického lékaře.

 

 


Připojte s k naší skupině na Facebooku 🙂