thumb image
Dub 08, 2021 314

Znáte základní poruchy spánku?

Poruchy spánku zažije během života zhruba 20 % celkové světové populace. Téměř dva miliony Čechů (tzn. každý pátý) trpí chronickou nespavostí, nebo dlouhodobými potížemi spojenými se spánkem!

————

Poruchy spánku nebo spánková prokrastinace?

Mezi nejvíce dominující poruchou spánku patří insomnie . Insomnie je spánková porucha, u které člověk trpí neschopností se vyspat. A to i v případě, že dodržuje spánkovou hygienu. Postižené může trápit dvojím způsobem, a to neschopností usnout, nebo nespavostí způsobenou problémem ve spánku setrvat.

Občas si pleteme insomnii se spánkovou deprivací. Mezi nimi je zásadní rozdíl. Zatímco spánkovou deprivaci způsobuje dobrovolný nedostatek spánku (práce do noci, ponocování u televize). Naopak Insomnie je nedobrovolná spánková porucha.

————

Nebezpečná porucha spánku zvaná SPÁNKOVÁ APNOE

Dalším výrazně velkým problémem je spánková apnoe . Kdy při spánku přestává nemocný dýchat a pro každý další nádech se probouzí do tzv. mikroprobuzení. K tomu jevu může docházet až 100x za hodinu, takže pacient je po celé noci velice vyčerpaný. Pro léčení tohoto typu onemocnění se využívají dýchací přístroje, které v noci prakticky „dýchají“ za pacienty .

————

Centrální poruchy spánku se zvýšenou spavostí

Lidé u těchto poruch nedobrovolně naspí i 12 hodin denně. Neovladatelná únava je jednoduše přemůže. Bývají způsobené špatnými spánkovými návyky a někdy i vedlejším účinkem některých léků. Patří tady:

  • NARKOLEPSIE – záchvatovité usínání během dne
  • HYPERSOMNIE ZPŮSOBENÁ MEDIKACÍ
  • SPAVÁ NEMOC – zvýšená ospalost

————

Poruchy cirkadiánního rytmu

Jedná se o odchylky běžného uléhání a probouzení se od toho, co je běžně zvykem ve společnosti. Klidně o více než 2 hodiny. Dost častou příčinou těchto poruch bývá směnný provoz. Řadí se sem:

  • JET LAG – během adaptace biorytmu na přechod mezi časovými pásmy
  • RYTMUS ODLIŠNÝ OD 24 HOD. – např. u nevidomých, kterým chybí synchronizace biorytmu na základě vnímání střídání světla a tmy.

————

Potřebujete zjistit, zda máte spánkovou poruchu?

Pokud máte podezření na poruchu spánku, je ideálním řešením vyhledat odborníka. Dnes už naleznete spánkové laboratoře po celé České republice. Rozhodně nic neodkládejte a jděte se tam na zkoušku vyspat.

————

Rady pro poruchy spánku

Spánkový cyklus si můžeme významně ovlivnit sami, a to především kvalitní spánkovou hygienou.
Pro zlepšení spánku je klíčové snížení stresu, kvalitní vyvážená, a především pestrá strava složená, z co nejvíce čerstvých potravin a významnou součástí je také pohyb.

————

Nezapomeňte se přidat k naší skupině na Facebooku 🙂

 

————