thumb image
Dub 08, 2021 836

Proč chrápeme a jak s tím přestat?

Pokud vás budí vaše drahá polovička se slovy „přestaň chrápat“, nejste v tom sami. Téměř každý občas chrápe. Vědci odhadují, že s pravidelným chrápáním se potýká 40 % žen a 57 % mužů. Sounáležitost v tomhle případě není moc utěšující. Chrápání není jen otravný zvuk, ale může vést i ke spánkovým poruchám.

————

Kde se bere chrápání?

Během spánku se uvolňují svaly v krku. Při nadměrném uvolnění svalů dochází k částečnému uzavírání horních cest dýchacích. Zúží se průchod, kterým se vzduch dostává do plic, což způsobuje vibrace v hrdle při dýchání. A nelíbivý zvuk je na světě!

————

Co způsobuje chrápání?

Pokud chceme chrápání odstranit je nezbytné znát jeho příčinu. Teprve, když pochopíme, proč chrápeme, můžeme najít správné řešení pro klidnější spánek. Příčin může být spousta, my se zaměříme na ty nejběžnější.

Nadváha

Tuková tkáň, především ta v oblasti krku, přispívá k chrápání. Někdy se stačí zbavit přebytečných kil a problém je vyřešen.

Alkohol, kouření i léky Příčiny chrápání

Další příčinou může být příjem alkoholu, kouření cigaret a užívání některých léků. V podstatě zvyšují svalovou relaxaci a tím spouští tolik neoblíbený zvuk. Proto se doporučuje těmto látkám vyhnout.

Stárnutí

Dosažením středního věku se začne naše hrdlo zužovat a klesat svalový tonus v krku. Se stářím sice nic nezmůžeme, ale zmírnit chrápání v tomhle případě nám pomůžou spánkové rituály a taky cvičení zaměřená na posílení svalů krku.

Poloha spánku

Pozornost věnujte tomu, v jaké pozici spíte. Spánek na zádech uvolňuje svaly v krku a blokuje dýchací cesty. Vyzkoušejte spánek na boku a ideálně s hlavou výše. Spaní s hlavou položenou mírně nahoře, uvolňuje dýchací cesty, protože snižuje váhu, která na ně tlačí.

Onemocnění dýchacích cest

Ucpaný nos i dutiny ztěžují vdechování a vytvářejí podtlak v krku, což vede k chrápání. Tady pomůže inhalovat, inhalovat a zase inhalovat. Vyzkoušejte si nakapat do mísy s horkou vodou pár kapek éterického oleje (např. eukalyptus na ucpané dutiny, na ucpaný nos mátu peprnou) a inhalujte.

Anomálie

Zmenšená dolní, nebo horní čelist způsobí méně prostoru v dýchacích cestách a zvýší intenzitu chrápání. Problém s chrápáním může způsobit i deformovaná nosní přepážka, zvětšené nosní mandle i záněty mandlí.

Spánková apnoe

Tady se nebavíme o nahodilém chrápání, ale o závažném onemocnění. Během spánku dochází k zástavám dechu, které trvají více než deset sekund a opakují se více než desetkrát za hodinu. V důsledku toho trpí pacient v průběhu dne extrémní únavou a ospalostí. Se spánkovou apnoe si sami neporadíte, návštěva lékaře je v tomto případě nevyhnutelná.

————

Určete příčinu chrápání

Sledujte své chrápání. To vám pomůže určit příčinu. A taky si můžete všimnout si, kdy se zhoršuje a přijít na to, jak chrápání zastavit. Dobrou metodou je spánkový deník, do kterého si budete nějakou dobu vše zaznamenávat. O informace, které pomohou analyzovat vaše chrápání požádejte partnera, nebo využijte kameru, která vás v noci zaznamená.

————

Kdy a jak chrápete odhalí, proč chrápete

Chrápání:

  1. se zavřenými ústy může naznačovat problém s jazykem
  2. s otevřenými ústy může souviset s oslabenými svaly v krku
  3. při spánku na zádech mírné chrápání je pravděpodobně způsobeno špatnými návyky a životním stylem
  4. chrápání ve všech polohách tady zpozorněte, protože se může jednat o závažnější problém, který bude vyžadovat komplexnější léčbu

————

Jde s chrápáním přestat?

Dnes můžeme najít mnoho rad, technik, pomůcek či tipů. Bohužel ne všechny fungují, a aby to bylo ještě složitější, i techniky, které fungují, nepomůžou každému. Jednoduše na každého zabere něco jiného, proto je potřeba velká dávka trpělivosti a experimentování.

————

Cvičení proti chrápání

Ze studií vyplývá, že vyslovováním určitých samohlásek se svaly horních dýchacích cest posilují a pomáhají s bojem proti chrápání. Provádějte tyhle cvičení pravidelně:

  1. A-E-I-O-U – opakujte každou samohlásku nahlas po dobu tří minut několikrát denně
  2. Špičku jazyka umístěte za horní přední zuby. Následně posuňte jazyk dozadu. Procvičujte 3 minuty denně
  3. Zavřete ústa a našpulte rty. Vydržte 30 sekund.
  4. Zpívejte – zpěv pomůže zvýšit kontrolu svalů v krku a měkkém patře, a tím snížit chrápání způsobené ochabnutím svalů.

————

Kdy navštívit odborníka?

Jak už víte, v některých případech je chrápání způsobuje spánková apnoe. Ta může mít vážné zdravotní následky, pokud by se neléčila. Neváhejte tedy kontaktovat svého lékaře, jestli máte některý z těchto rizikových faktorů:

  • Zvuky připomínající lapání po dechu
  • Velká denní ospalost a únava
  • Změny nálad, zpomalené myšlení, nebo snížená pozornost
  • Ranní bolesti hlavy
  • Vysoký krevní tlak
  • Obezita

————
 

 

 

Nezapomeňte se přidat k naší skupině na Facebooku 🙂

 

————