Proč dokáže přerušovaný půst zlepšit spánek?
Přerušovaný půst rozhodně nepatří mezi objevy moderní civilizace. Pro naše předky byl tenhle způsob stravování naprosto přirozený. Všudypřítomné a lehce dostupné jídlo si snad ani nedokázali představit. Svou potravu si museli pracně ulovit a co nejdříve zkonzumovat. Nějaké zásoby nepřipadaly v úvahu. Jejich stravovací režim nesplňoval pravidla dnešní doby, podle kterých bychom měli jíst každé 2-3 hodiny, i přestože nemáme hlad. Opustíme-li jeskyni a vydáme se do bližší historie, zjistíme, že půst byl a stále je součástí různých náboženství a životů mnoha lidí.
————
Co je přesně přerušovaný půst?
V podstatě se jedná o mezené stravování v konkrétním časovém úseku, kdy smíme jíst, a kdy se máme postit. Nejčastěji se lidé rozhodnou pro model 16:8, kdy jedí 8 hodin a 16 hodin se postí. Otrlejší jedou v režimu 20:4, tzn. 20 hodin půstu a 4 hodiny, kdy se můžou stravovat.
Cílem přerušovaného půstu je každý den omezit své stravovací časy podle stanoveného harmonogramu. Tělo se díky tomu dostane do režimu „nalačno“ a začne přeměňovat tukové zásoby na energii. Díky tomu samozřejmě začne člověk hubnout. Ale především jde o to, že si trávící systém odpočine od nadměrného a neustálého přísunu potravin a bude mít prostor se soustředit na buněčnou opravu a obnovu.
————
Znáte benefity přerušovaného půstu?
Tak jako tomu často bývá, různé studie uvádí různé přínosy. Nejčastěji se ale hovoří právě o těchto:
-
- Úbytek váhy bez rapidní ztráty svalové hmoty
- Nárůst energie
- Lepší kognitivní funkce
- Rychlejší regenerace
- Lepší spánek
- Posílení imunitního systému
- Rychlejší metabolismus
- Lepší nálada
————
Jak dokáže přerušovaný půst ovlivnit spánek?
Z výzkumu vyplývá, že přerušovaný půst dokáže posílit cirkadiánní rytmy a tím zlepšit kvalitu spánku (1). Cirkadiánní rytmy neovlivňují pouze spánek, ale mnoho dalších biologických funkcí. On sám je pak ovlivňován především slunečním světlem, ale v případě pravidelného režimu je pro něj jídlo sekundárním časovým znamením (2). Pokud tedy člověk dodržuje pravidelné časy stravování, jako je tomu u půstu, posiluje tak cirkadiánní rytmy.
Často se stává, že lidé v tomto režimu, mají více energie a dokážou se lépe soustředit. Příčinou je hormon orexin-A, ten tělo během půstu produkuje daleko více. Díky němu jsou lidé bdělejší a zároveň mají klidnější spánek.
U jednoho hormonu rozhodně nezůstaneme. Přerušovaný půst totiž dokáže zvýšit hladinu růstového hormonu, který je produkovaný během spánku. Ten nejen že podporuje růst, ale zároveň slouží k regeneraci buněk.
————
Za jak dlouho poznáte účinky?
Každé tělo je originál a reakce na změny se různí. Každopádně můžete první reakce na přerušovaný půst očekávat už za jeden týden. Během jedné studie, které se účastnili zdraví dospělí lidé, se dostavovaly pozitivní účinky už během prvního týden, a to na několika úrovních! Účastníci se v průběhu spánku méně probouzeli a méně se pohybovali. Jejich spánek byl celkově klidnější. Také strávili více času ve spánkové fázi REM, během které dochází k ukotvení vzpomínek. Celkově uváděli lepší náladu a schopnost soustředění v průběhu dne.
———–
Nezapomeňte se přidat k naší skupině na Facebooku 🙂
————