thumb image
říj 20, 2021 671

Ovlivňuje deprese spánek, nebo spánek depresi?

Pokud jste někdy zažili depresi, pravděpodobně jste měli problém i se spánkem. Deprese a spánek jsou velmi úzce provázané. A rozhodně se nejedná pouze o jednosměrné spojení – deprese – problémy se spánkem. Ale také spánková deprivace může vést k depresím. Lidé, kteří se s tímhle potýkají jsou dost často v začarované kruhu, ze kterého se velmi těžko dostává.

————

Co je deprese?

Co je deprese? Deprese je psychické onemocnění, pro které jsou typické změny nálad, nevýkonnost, únava, pocity beznaděje i bezcennosti.
Samozřejmě čas od času se každý může cítit smutný či beznadějný, ale když tyhle pocity máte dlouhodobě, a navíc se stupňují, může vám depresivní nálada bránit ve fungování v běžném životě, a v krajních případech může vést těžká deprese až k sebevraždě.

Deprese může mít až tři stupně – lehkou, střední až těžkou. Ve třetím stupni se už jedná o velmi závažnou psychickou poruchu, během které se můžete setkat s halucinacemi i bludy.
Je velmi důležité podotknout, že určit diagnózu dokáže jen kvalifikovaný odborník.

————

Jak souvisí deprese se spánkem?

Jak už jsme zmínili, deprese a spánek spolu velmi úzce souvisí. Drtivá většina pacientů s depresivní poruchou má problémy i se spánkem. Ale faktem je i to, že špatný spánek přispívá k rozvoji deprese. Občas je tento problém natolik hluboký, že pacienti neví, co bylo dříve, jestli problémy se spánkem, nebo příznaky deprese.

Nejčastěji je s depresí spojována nespavost, ta se vyskytuje až u 75 % dospělých pacientů s depresí. Až 20 % lidí s depresí má obstrukční spánkovou apnoe a asi 15 % hypersomnii. Během jednoho období deprese se může střídat nespavost s hypersomnií.

Velmi dobrá zpráva je, že lidé, kteří se léčí s těžkou depresí, uvádějí i lepší kvalitu spánku.

————

Nedostatek spánku může vést k depresi

Nedostatek spánku může vést k depresímOpravdu se jedná o obousměrný vztah. Pokud se dobrovolně připravujete o kvalitní spánek, vystavujete se vyššímu riziku vzniku depresí.

Znáte hormon serotonin? Je velmi důležitý pro správný cirkadiánní rytmus. Po setmění se doslova promění v melatonin, díky kterému můžeme usnout (více jsme si o melatoninu už řekli v tomhle článku). Pokud jej máme však málo dokáže způsobit úzkostné stavy i depresivní poruchy.

A právě problémy se spánkem dokážou způsobit změny ve funkci neurotransmiteru serotoninu. Narušený spánek tedy dokáže narušit cirkadiánní rytmy a zvýšit náchylnost k depresím.

————

Jak bojovat s depresí?

Hlavní je navštívit odborníka, který jasně určí diagnózu a nastaví léčbu. Bez toho se jednoduše neobejdete. Zároveň můžete ale posilňovat schopnost zvládat stresové situací. Můžete vyzkoušet cvičení s nízkou intenzitou. Nenáročné cvičení pomáhá k lepší náladě i fyzickému zdraví. Dokonce už 10 minut chůze denně dokáže pomoct.

Jak bojovat s depresíNechtějte všechno zvládnout sami! Podpora je velmi důležitá. Během deprese se můžete cítit izolovaně a osaměle, proto se snažte alespoň trochu trávit čas s přáteli či rodinou.

A samozřejmě nezapomínejte na kvalitní spánek. Pokud to jen půjde, dodržujte spánkovou hygienu a pravidelnou rutinu.

———–

 

Nezapomeňte se přidat k naší skupině na Facebooku 🙂

 

————

Zdroje:
  1. Nutt, D., Wilson, S., & Paterson, L. (2008). Sleep disorders as core symptoms of depression. Dialogues in clinical neuroscience, 10(3), 329–336.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3181883/
  2. Daut, R. A., & Fonken, L. K. (2019). Circadian regulation of depression: A role for serotonin. Frontiers in Neuroendocrinology, 54, 100746. https://doi.org/10.1016/j.yfrne.2019.04.003