thumb image
Bře 04, 2022 1370

Skřípete v noci zuby? Možná trpíte bruxismem!

Budí vás v noci partner ze spaní, protože vydáváte nesnesitelné zvuky tím, že skřípete zuby? Je možné, že trpíte nemocí s názvem bruxismus. O co přesně jde a co se s tím dá dělat? Čtěte dál a dozvíte se odpovědi na vaše otázky.

————

Co je bruxismus?

Jde o nemoc, kdy skřípete a třete zuby o sebe, i když právě nežvýkáte. Bruxismus se může vyskytovat během dne i v noci.
My se dnes zaměříme na spánkový bruxismus, který nás postihuje právě během nočních hodin. Předpokládá se, že bruxismus je nedobrovolnou reakcí na hněv, stres nebo strach. Hlavním problémem je, že si skřípání zubů během spánku neuvědomujeme. A kromě toho si neuvědomíme, ani jak velkou silou zatínáme zuby.

————

Jak běžný je bruxismus? Jak běžný je spánkový bruxismus?

Rozhodně se nejedná o vzácnost. Potýká se s ním podobné množství lidí jako s chrápáním. Nejčastěji se objevuje u dětí a dospívajících, ale nevyhýbá se ani dospělým a starším osobám. Přesná čísla jdou však velmi těžko zjistit, protože si skřípání během spánku mnoho z nás neuvědomuje.

————

Co bruxismus prozradí?

Jistě vás nepřekvapí odpověď jako je skřípání a zatínání zubů.
Určité pohyby zubů během spánku jsou naprosto běžné. Až 60 % lidí dělá občasné žvýkací pohyby známé jako rytmické žvýkací svalové aktivity (RMMA), ale u lidí se spánkovým bruxismem k nim dochází s větší frekvencí a silou.

Častým příznakem po probuzení je bolest čelisti a bolest krku. K tomu dochází kvůli napnutí těchto svalů během epizod bruxismu. Dalším potenciálním příznakem jsou ranní bolesti hlavy. Nevysvětlitelné poškození zubů může být také známkou nočního zatínání a skřípání zubů.

————

Důsledky můžou být zdravotní i partnerské

Dlouhodobé skřípání zubů se může podepsat na poškození zubů. Zuby mohou být bolestivé, erodované a pohyblivé. Kromě toho může dojít k poškození kloubu, který spojuje dolní čelist s lebkou. V důsledku toho může vzniknout chronická bolest čelisti, cvakání, praskání či zablokování. V neposlední řadě můžou mít nepříjemné zvuky dopad i na partnerský vztah.

Následky bruxismu

————

Dá se zbavit bruxismu?

Tady vás do jisté míry zklameme. Na bruxismus neexistuje žádná léčba, která by dokázala úplně odstranit skřípání zubů, ale existují přístupy, které vám pomůžou ochránit zuby a čelist a také snížit množství epizod během spánku.

————

Odstraňte stres ze svého života

Ano, uznáváme, že tohle je velmi nelehký úkol. Každopádně dnes už víme, že vysoká hladina stresu přispívá k bruxismu. Proto je velmi důležité zaměřit se na stresové faktory v našich životech a buď je odstranit (pokud je to jen možné), nebo se naučit je lépe zvládat.

————

Obraťte se na svého lékaře

Bruxismus je možné léčit i pomocí medikace na spánkový bruxismus. Léky fungují tak, že mění chemické látky v mozku, aby se snížila svalová aktivita spojená se skřípání zubů. Mějte ale na paměti, že většina z těchto léků má vedlejší účinky, proto se vždy nejprve poraďte se svým lékařem.

————

Pořiďte si chránič zubů

V rámci prevence se doporučuje pravidelně provádět různá obličejová cvičení. Ale také vyhnout se žvýkačkám i tvrdým jídlům. Zároveň horký obklad nebo ledový obklad aplikovaný na čelist může poskytnout dočasnou úlevu od bolesti.

————

 


Připojte s k naší skupině na Facebooku 🙂