thumb image
Dub 06, 2021 1165

Budí vaše dítě noční děsy?

Většina dětí zažije noční děsy. Děsivé sny se začínají objevovat kolem druhého roku a svého vrcholu dosahují mezi 3–6 rokem, kdy se s nimi potýká až 50 % dětí. Ve věku 6–12 let se objevují asi u 20 % dětí. Z nočních děsů děti většinou vyrostou, ale u některých se může vyvinout spánková porucha.

————

Noční děsy nejsou noční můry?

Je potřeba zmínit, že mezi nočními děsy a nočními můrami je rozdíl. Noční můry se objevují v REM fázi spánku a jsou spojeny s prožíváním nepříjemného snu (někdo nás pronásleduje, chce nás zabít apod.). Vážou se tedy na obsah snu a vyskytují se především u dospělých.

Naopak u dětí se setkáváme s nočními děsy, někdy nazývané i běsy. Pro ty je typická výrazná síla, vyvolávající úzkost, dokonce i paniku. Tělo dítěte reaguje zrychleným srdečním tepem, pocením, třesem, pláčem a často házením rukou, nebo kopání nohama. Dítě se může pokoušet i o útěk z ložnice či pokoje. Noční děsy mají původ v non-REM fázi spánku. A to je hlavní důvod, proč si děti tyto děsivé sny nepamatují. Zůstává pouze pocit hrůzy, který nemůže přiřadit k žádnému podnětu.

————

Příčiny nočních děsů, neznáme!
Zlé sny u dětí

Co přesně způsobuje noční běsy zatím bohužel nevíme. Jisté ale je, že jsou spojeny s obdobím velkého emočního napětí a stresu. Dítě, které zažije trauma, můžou děsy doprovázet až 6 měsíců po dané události.

Dost často jsou spojovány se stresujícím obdobím, nedostatkem spánku, horečkou, léky, které ovlivňují centrální nervový systém (mozek) .

————

Jak předcházet nočním děsům?

Vaše dítě před nočními běsy nezachráníte, ale můžete zmírnit jejich frekvenci. Začněte tímhle:

  1. Nedovolte dítěti sledovat děsivé pořady a nevyprávějte mu strašidelné historky.
  2. Zařaďte pravidelnou rutinu a doplňte ji o spánkové rituály.
  3. Komunikujte s ním. Trápí ho něco? Probírejte s ním jeho sny.
  4. Nechte otevřené dveře od pokojíku.
  5. Vytvořte mu spánkového kamaráda – plyšák, panenka, oblíbená hračka.

————

Na noční děsy reagujte s klidem.
dítě s noční můrou

Když už ke zlým snům dojde a vy jste probuzeni výkřikem svého dítěte, snažte se zachovat klid. Jděte co nejdříve k dítěti. Snažte se jej tichým a jemným hlasem uklidnit. Pokud je opravdu hodně vyděšené, zkuste ho odreagovat něčím, co má rád (např. čtením oblíbené pohádky). Můžete s ním zlý sen i probrat, podpořit ho, a hlavně projevit pochopení.

————

Kdy navštívit lékaře?

Zvažte návštěvu lékaře, pokud vaše dítě zažívá noční děsy dvakrát týdně po dobu šesti měsíců. Časté noční běsy u starších dětí můžou vyžadovat sezení u psychologa. U dětí, které často zažívají děsivé sny, se může objevit strach ze spánku. Spánek se snaží oddalovat, nebo vyžadují spaní s rodiči. Tento problém lze nejprve řešit nastavením denního harmonogramu i pozitivním ovlivňováním založené na odměnách. Pokud se nic nezmění, určitě neváhejte navštívit lékaře.

————

 

 

 

 

 

 

 

Nezapomeňte se přidat k naší skupině na Facebooku 🙂

 

————