Nedostatek spánku zabíjí aneb spánková deprivace
„Spánek má blahodárné účinky!“ To všichni víme, ale co dokáže napáchat dlouhodobý nedostatek spánku? Spánek je základním stavebním kamenem pro naše zdraví. Nenahradí ho kvalitní strava, ani dostatek pohybu.
————
Spánková deprivace jako zabiják kvalitního života
Některé následky spánkové deprivace se projeví po delší době a jiné můžou mít dopad daleko rychlejší. Již malé množství spánkové deprivace stačí k tomu, aby byla narušena jedna z mozkových funkcí, a to schopnost koncentrace. Představte si delší cestu autem po probdělé noci. Budeme velmi unavení, nepozorní a pravděpodobnost, že dostaneme mikrospánek je obrovská. V takovém případě můžeme během pár sekund sjet ze silnice, nebo vjet do protisměru a způsobit dopravní havárii.
Zkoušeli jste někdy nespát celých 24 hodin? Jistě potvrdíte, že se nejedná o příjemný stav. Naše reakce jsou pomalejší, dochází k výpadkům pozornosti, jsme podráždění, unavení, všechno je pro nás složitější a depresivnější. Vědci z Pensylvánské univerzity ve spánkovém výzkumu zjistili, že jedinci spící šest hodin denně mají již po deseti dnech známky totálně deprivované skupiny. Dostávají se do stejného stavu, jako kdyby byli vzhůru 24 hodin. Je tedy potvrzeno, že vyspalí jsme efektivnější, motivovanější a kreativnější. Taky vám teď přijde práce do noci kontraproduktivní?
————
Jaké důsledky má dlouhodobá spánková deprivace?
Z dlouhodobého hlediska je chronický nedostatek spánku ještě hrozivější. Zvyšuje riziko vážných chronických onemocnění. Patří mezi ně demence, rakovina, Alzheimerova choroba, ale také hormonální nerovnováha, kardiovaskulární onemocnění, cukrovka a další.
————
Jakou máme provozní dobu?
Spánková deprivace je definována, jako nedostatek normálního množství spánku. Problém je v tom, že bychom si měli sami určit délku spánku, kterou naše tělo potřebuje. Z výzkumů ovšem vychází, že nedokážeme objektivně vyhodnotit do jaké míry spánkovou deprivací trpíme. Jednoduše řečeno dokážeme si na tento stav zvyknout a brát ho jako normální. Žijeme poté v těchto nekvalitních podmínkách roky, dokud se to neprojeví na našem zdraví jednou z výše uvedených nemocí.
Funkční provozní doba člověka je 16 hodin, poté začínáme ztrácet pozornost. Matthew Walker ve své knize Proč spíme uvádí, že k zajištění kognitivních funkcí (paměť, pozornost, koncentrace, rychlost zpracování informací, schopnost vyjadřování a porozumění, prostorová orientace) potřebujeme 7 a více hodin spánku. Zapomeňte na to, že se dospíte o víkendech. Žádné spánkové depo neexistuje ani odpolední „šlofík“ nenahradí spánkový deficit z předchozí noci. Nejdůležitější je pravidelný a dostatečný spánek, a to 7 až 9 hodin denně.
.
————
Nezapomeňte se přidat k naší skupině na Facebooku 🙂
————
Zdroje:
1) WALKER, Matthew P. Proč spíme: odhalte sílu spánku a snění. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2018. Pod povrchem. ISBN 978-80-7555-050-7.
2) Co se děje, když spíte? In: Magazín M [online]. 2013 [cit. 2021-02-17]. Dostupné z: https://www.em.muni.cz/vite/3814-co-se-deje-kdyz-spite