Trápí noční děsy i dospělé?
Noční děsy rozhodně nepatří mezi stavy, které bychom chtěli prožívat na denním pořádku. Jsou typické spíše pro děti, ale někteří z nich nevyrostou ani v dospělosti. O tom, co jsou noční děsy, a jak ovlivňují náš spánek si povíme o pár řádků níže. Tak ještě neusínejte a čtěte.
————
Co jsou to vlastně noční děsy?
Možná vás překvapí, že se nejedná o spánkovou poruchu. Noční děsy se řadí mezi abnormální stavy (parasomnie), které spánek doprovází.
Parasomnie zahrnuje několik abnormálních stavů. Objevují se během klidného spánku, ale také při usínání či probouzení. Kromě nočních děsů, jde také například o noční pomočování, spánkovou opilost a další. Parasomnie neovlivňuje kvalitu, množství nebo časování spánku.
————
Noční teror nebo noční můra?
Stává se, že si lidé pletou noční děsy s noční můrou. Zatímco noční můry se objevují během fáze spánku, kdy sníme, k nočním děsům dochází ve fázi spánku, která není spojena se sněním. Což vysvětluje, proč si noční děsy na rozdíl od nočních můr nepamatujete.
————
Záleží na věku?
U dětí jsou noční děsy spojovány s jejich vývojem. U dospělých osob se většinou jedná a diskutuje o emočním cítění, které může stát za jejich vznikem. Veliký podíl na vzniku můžou mít také některé léky a škodlivé látky.
————
Jaké mají příznaky?
Pokud se během nočního děsu probudíte, pravděpodobně pocítíte nepříjemnou úzkost a strach. Můžete brečet či, dokonce i křičet. Rozhodně nebudete vnímat situaci kolem vás a vaše okolí s vámi nebude moci komunikovat. Budete dezorientovaní a nejspíš nepoznáte ani své blízké.
Noční děsy se dějí nejčastěji v hlubším spánku, hodinu až dvě hodiny po usnutí. Tento stav trvá cca 1 až pět minut.
————
Jak reagovat během nočních děsů a jak jim předejít?
Při situaci nočního děsu, kdy jej zažívá někdo z vašeho okolí, zachovejte klid. Neměli bychom se blízkého pokoušet budit, agresivita a úzkost totiž můžou nabývat na síle, a to my přece nechceme. Stav odezní během několika minut. Dospělí si často noční děs pamatují jako snový okamžik.
Abychom nočním děsům předešli, můžeme se zaměřit na náš psychický stav před spaním a pokusit se očistit svou mysl. Můžeme si také zkvalitnit podmínky pro naše spaní, a to vyvětráním místnosti, ve které budeme spát nebo zhasnout zbytečná světla, která nám narušují spánek. Ale také se zaměřit na svůj životní styl, a především dodržovat spánkovou hygienu.
————
Nezapomeňte se přidat k naší skupině na Facebooku 🙂
————