thumb image
Lis 30, 2020 488

Co (ne)dělat před spaním?

Bezesné noci můžou pěkně potrápit. A co teprve únava, která nás poté doprovází celý den! Přinášíme pár rad pro lepší spaní.

————

Nastavte si budík

Trik století? Možná ano. Budík nastavíme na čas večerky. Jakmile zazvoní, přesuneme se bez výmluv do postele a jdeme spát. Tahle jednoduchá metoda vám pomůže neponocovat a spát dostatečně dlouho.

————

Zatáhněte topení a zhasněte

Jakýkoliv zdroj světla vás může vyrušovat od spaní. Proto vše zhasněte a dovolte svému tělu, aby se naladilo na spánek.

Doporučená teplota pro kvalitní spánek je někde mezi 16 a 20°C. Zatáhněte tedy topení a vyvětrej si. Čerstvý vzduch dělá divy.

————

Únava se dostaví v posteli

Sledování televize, pracovní notebook i jídlo nechte za dveřmi ložnice. Do postele nepatří!Pokud budete svou postel používat pouze na spaní, mozek si ji začne podvědomě spojovat se spánkem. Tělo se rychleji uvolní a bude připravené ke spaní.

————

Kofein zahání ospalost

Nejen na kávu a zelený čaj bychom si měli ve večerních hodinách dávat pozor. Velké množství tekutin zatěžuje ledviny, které mají čas odpočinku právě v noci. S pitím před spaním to moc nepřehánějte.

————

Pozor na jídlo

Tady je střídmost na místě. V ideálním případě se doporučuje jíst naposledy 3 hodiny před ulehnutím ke spánku.
Důležitá je i skladba večeře. Vhodná jsou lehká a vyvážená jídla. Rozhodně vyřaďte jídla plná koření a taky aromatické potraviny. Zbytečně zatěžují žaludek.

————

Vyhněte se hádkám

Hádky vašemu spánku rozhodně neprospějí. V tomhle případě je lepší se držet rčení „ráno moudřejší večera“. Stres z konfrontací uvádí tělo do neklidu a narušuje klidný spánek. Pravděpodobně nebudete moct usnout i přes ospalost a když se vám to podaří, budete se v průběhu noci probouzet.

————

Únava je zabiják produktivity

Existuje mnoho rad, které pomohou docílit kvalitního spánku a odstranit ospalost. Postupně vám budeme přinášet další a další. Ze začátku je lepší se zaměřit na jedno z výše uvedených doporučení. Zařadit ho do denního režimu a vytvořit z něj návyk. Poté postupně přidávat další, dokud se nebudete ráno probouzet plní energie.