Co se děje s tělem během spánku?
Lidské tělo a jeho fungování představují složitý mechanismus, který je uvnitř vzájemně provázán. Často nás naše tělo dokáže překvapit. Jedním z příkladů je doba spánku, kdy naše tělo vlastně tak úplně nespí.
__________
Zpomalíme
Přestože mnohdy máme pocit, že během našeho spánku plyne čas rychleji, opak je pravdou. Zejména během usínání a v celé první fázi spánku se začne prohlubovat náš dech. V praxi to znamená méně nádechů za minutu. Stejné je to s krevním tlakem, který klesá, a tepovou frekvencí. Ta se může během spánku snížit dokonce až na polovinu úderů za minutu.
__________
Máte pocit, že padáte?
S největší pravděpodobností jste již někdy zažili pocit padání při usínání. V této době zažívá různě intenzivní záškuby těla okolo 70 % z nás. Tyto svalové křeče se objevují výhradně na pokraji přechodu z bdělosti do spánku. Jejich příčina zatím nebyla jednoznačně odhalena.
__________
Spánek léčí svaly
Regenerace svalů během spánku není nijak překvapující. Je však také dokázáno, že spánek dokonce přispívá k léčbě drobných zranění. Během spánku se zvyšuje prokrvení svalů až o 40 %. Tento způsob relaxace a regenerace je nenahraditelný a kvalitní spánek je pro nás u z tohoto důvodu skutečně nezbytný.
Další zajímavostí je paralýza svalů během REM fáze spánku. Netýká se pouze očních a dýchacích svalů. Tato paralýza nám zabraňuje fyzicky prožívat sny a případně se v jejich důsledku zranit.
__________
Hormony nespí
Během spánku se snižuje hladina adrenalinu, který nám pomáhá překonávat strach. Produkce mnoha dalších hormonů se naopak zvyšuje. Výrazně se zvyšuje hladina růstového hormonu, který nám v dospělosti už samozřejmě nepomáhá s růstem do výšky, ale přispívá k obnově staré tkáně a vytváření nové. Toto se kromě jiného projevuje i na kvalitě pleti. Lidé, kteří spí méně, mají více vrásek. Díky hormonům je během spánku také snižováno množství moči v močovém měchýři nebo potlačována chuť k jídlu.
__________
Spánek je odrazem toho, jak žijeme
Tělo i mysl potřebují pro ideální průběh spánku vytvořit vhodné podmínky. Dnešní doba nám cestu ke správnému spánkovému režimu spíše komplikuje. Už po jedné noci s nekvalitním spánek se bohužel může zhoršit nálada nebo klesnout schopnost se soustředit a dělat přiměřená rozhodnutí.
Dlouhodobé problémy se spánkem a nedostatečnou regenerací během něj způsobují potíže, které se podobají změnám během stárnutí – kardiovaskulární onemocnění, poruchy paměti a celkově vyšší nemocnost. Mezi nejzávažnější fyzické komplikace patří obezita a cukrovka.
Co se tedy děje s tělem během spánku, je důležité pro celý náš život a nejen pouze pro stav energie na další den.