Jak předcházet mikrospánku?
Mikrospánek je extrémně krátká epizoda spánku. Může trvat od několika desetin sekundy až do půl minuty. Oči můžete mít zavřené i otevřené. V obou případech jde stále o výpadek pozornosti, člověk v danou chvíli není schopen vnímat okolní svět. Nejčastěji se o mikrospánku mluví ve spojitosti s řízením aut, protože patří mezi jedny z příčin vážných dopravních nehod.
————
Příčiny mikrospánku
Hlavní příčinou mikrospánku jsou samozřejmě spánkové poruchy jako je nespavost nebo syndrom spánková apnoe. Dále jsou jím nejvíce ohroženi lidé, kteří trpí nedostatkem spánku kvůli práci na směny, piloti nebo řidiči z povolání. Specifickým důvodem, který se týká zejména mladších lidí do 26 let, je celkové zanedbávání spánku a nevěnování se vlastnímu spánkovému režimu.
————
Mikrospánek za volantem
Počty dopravních nehod zapříčiněných mikrospánkem řidiče nejsou zdaleka tak alarmující, jak by se mohlo podle množství novinových titulků zdát. Bohužel zde platí v podstatě nepřímá úměra – nehod s touto příčinou je sice méně, ale jejich závažnost a následky bývají mnohdy o to horší.
Řidič, který upadl do mikrospánku, je následně zmatený a má zpomaleny reakce. Mnohdy se lekne protijedoucího vozidla a strhne přitom řízení. Zejména během sezón letních či zimních dovolených se řada z nás vydává na dlouhé cesty autem, kdy je riziko mikrospánku logicky výrazně vyšší, než je tomu při krátkých výjezdech.
————
Kvalitní spánek je základ
Ať chceme nebo ne, kvalitní spánek je základem naší denní kondice v každém věku. Jelikož skutečně není možné vyspat se takzvaně do zásoby, měli bychom dávat důraz nejen na spánek před samotnou cestou, ale především na náš celkový spánkový režim.
Pokud se chystáte na dovolenou či jinou dlouhou cestu autem zejména na noc nebo časně ráno, doporučujeme jít spát dříve a zároveň nevstávat příliš brzy před odjezdem. Nepříliš oblíbené plánování zastávek vám usnadní rozhodování během jízdy. Jestli se potřebujete pouze protáhnout, postačí vám malá benzinová stanice. Jestli má být přestávka delší a chcete si dokonce na chvíli zdřímnout, musíte zvolit tomu odpovídající místo.
————
Příprava na dlouhou cestu
Kvalitní a dostatečný spánek nebo plánování zastávek už jsme zmínili. Jak se ještě můžete připravit na dlouho cestu? Promyslete si občerstvení. Těžce stravitelná jídla mohou zvětšovat únavu. Zároveň doporučujeme se stravou během řízení neexperimentovat. Pro každý případ je dobré mít s sebou žvýkačky z lékárny nebo přípravky obsahující zázvor.
Důležitost pitného režimu je zdůrazňována i dětem ve školce. Buďte připraveni a nespoléhejte na nákupy například na benzinových stanicích. Lahev vody navíc se vždy hodí. Zrádné může být ovšem pití kávy nebo energetických nápojů. Káva přispívá k dehydrataci a v ní obsažený kofein vám může s hladinou energie pomoci pouze v případě, že vám do cíle zbývá hodinka jízdy. Velké množství cukru z energetických nápojů vám sice nejprve v kombinaci s kofeinem dodá energii, ale jakmile opět klesne hladina cukru v krvi, budete unavenější než předtím.
————
Hlídač mikrospánku
Novější modely aut dohlíží na řidiče a jeho případný mikrospánek pomocí speciálních asistenčních systémů. Když auto vyjíždí z vyznačeného pruhu bez použití směrových světel, upozorní na to systém zvukovým signálem. Na podobném principu fungují také různá externí zařízení.
O něco méně sofistikovaným, avšak stále velmi efektivním, nástrojem je zvuk, který vyluzují okrajové vodící čáry na silnici. Nezákladnějším hlídačem je ovšem spolujezdec.
————