thumb image
Kvě 25, 2022 98

Jak věk ovlivňuje váš cirkadiánní rytmus

S postupujícím věkem dochází v našem životě ke spoustě změnám. Ať už jde o fyzické či psychické zdraví, velké změny nastávají také v našem spánku, jeho trvání a kvalitě.

Většina lidí pracuje na 24hodinových biologických hodinách. Ty jsou synchronizovány s produkcí tělesných hormonů a přirozenou tmou a světlem. Tyto 24hodinové cykly jsou známé jako cirkadiánní rytmus a hrají hlavní roli v našem spánkovém cyklu.

————

Co je cirkadiánní rytmus?

Cirkadiánní hodiny

Cirkadiánní rytmus je řízen „hodinami” v mozku. Říká našemu tělu, kdy jít spát, kdy jíst a kdy být nejaktivnější. To vše na základě podnětů, jako je teplota a světlo. Zdravý člověk bude v průběhu dne unavenější a pocity ospalosti vyvrcholí večer, jakmile se začne stmívat.

————

Jak se cirkadiánní rytmus s věkem mění?

Spánkový rytmus člověka se s věkem mění. Zatímco teenageři chodí spát později a spí dlouho, starší lidé to mají naopak. Tyto změny ale nastávají postupně. S každou dekádou věku se rytmus mění o půl hodiny. Celkově starší lidé spí v průměru mnohem méně než mladší lidé. Jedná se o 6 až 7 hodin denně, což neodpovídá doporučeným 8 hodinám spánku. Jejich potřeby spánku jsou ale ve skutečnosti stejné. Typické je také časté probouzení a snížená hlubší fáze spánku. S věkem klesá také produkce melatoninu, ale také řada dalších hormonů. Spánková deprivace může v horším případě způsobit zmatenost či depresivní stavy.

I když je přirozené mít problémy se spánkem s přibývajícím věkem, závažnější změny cirkadiánního rytmu mohou být časným příznakem Alzheimerovy choroby.

————

Jak si udržet rytmus?

Pokud chcete zlepšit svůj spánek, tak je velice důležité dodržovat spánkovou hygienu, která posílí váš cirkadiánní rytmus. Zde je pro vás pár tipů:

  • Udržujte v ložnici chladnější teplotu a zatemněte okna
  • Po obědě se vyhněte kofeinu, alkoholu a tabáku
  • Před spaním nejezte těžká jídla
  • Ovoce a zelenina je základ jídelníčku
  • Snažte se trávit venku co nejvíce času
  • Hodinu před spaním nepoužívejte telefon nebo se nedívejte na TV
  • Ložnice by měla sloužit primárně pouze pro spánek a sex
  • Pokud nemůžete spát, jděte dělat jinou činnost
  • Snažte se dodržovat rozvrh spánku

Pokud přetrvávají problémy se spaním, poraďte se se svým lékařem, který vám určí léčebný plán. V krátkodobém horizontu může lékař předepsat doplňky melatoninu nebo kognitivně behaviorální terapii nespavosti.