thumb image
říj 30, 2021 1749

Jak vstávat na první dobrou a přijít do práce včas?

S příchodem podzimu a přesunem času z letního na zimní se stává z ranního vstávání boj hodný řeckořímského zápasníka. Z počtu odsunutých budíků se stala soutěžní disciplína, ve které jste den ode dne lepší a lepší a přijít do práce včas je utopie. Co s tím? Jak dostat opět na povrch energii, která ve vás dřímá?

————

Co se děje, když se probudíme?

Naše tělo se připravuje na probuzení asi hodinu. Postupně stoupá tělesná teplota i krevní tlak. Serotonin a kortizol zaplaví mozek a aktivita v něm stoupá.

Pokud spíme dostatečné množství hodin, dochází k ukončení spánku během fáze NREM, tedy lehkého spánku. Pokud však použijeme budík, který začne zvonit dříve, než máme dostatek kvalitního spánku, vzbudí nás během hlubšího spánku, a to teprve začíná být „zábava“! V takový okamžik se můžete cítit, jako po šichtě v uranové dole. Pokud navíc vstáváte každý den v jiný čas, je tělo vystaveno ještě většímu šoku.

————

Vstávat happy jak dva grepy?

Nemožné! Podle odborníku nikdo nevyleze připraven okamžitě začít den, a to ani v případě, že se probudí během lehkého spánku. Každý totiž prochází tzv. spánkovou setrvačností. To je stav, kdy přecházím ze spánku do bdění. Můžeme se cítit ospalí, dezorientovaní, mít touhu vrátit se do postele, a s tím spojený zhoršený výkon, ať už děláme cokoliv. Tento stav většinou trvá 30 minut.

Síla spánkové setrvačnosti souvisí s cirkadiánním rytmem a také spánkovými návyky. Zhoršenou výchozí pozici v tomhle případě mají sovy, které jsou naladěny více pro noční dění. Každopádně existují návyky, které vám pomohou vstávat s lepším pocitem.

————

Co můžeme udělat pro lepší vstávání?

Tak jako u většiny spánkových neduhů se vrátíme úplně k základům. Řeč je o spánkové hygieně, která by měla být součástí běžného života každého z nás (stejně jako osobní hygiena). Spánkovou hygienu všichni známe (ten kdo ne, si přečte tenhle článek), proto se posuneme o kousek dál a zaměříme se na další tipy, jak zlepšit své vstávání.

 

Vytvořte si plán pravidelného spánku

Pravidelné vstávání Člověk potřebuje v průměru 7-8 hodin spánku, někdo více či méně. Důležitější je však pravidelnost. Choďte spát a vstávejte ve stejný čas. Pro vytvoření tohohle návyku velmi pomáhá vytvořit si plán a denně si odškrtávat, jestli jste to zvládli. Nebo si můžete zapisovat časy, kdy jdete spát a kdy zase vstáváte.

 

Zefektivněte své ráno

Neustále si pamatujte, že potřebujete dostatečně dlouhý spánek, jinak se vám lépe vstávat nikdy nebude. Proto se zamyslete nad vaší ranní rutinou. Převlečete se 2–3 x, než vyrazíte ven? Zapomínáte doma mobil, klíče atd.?
Myslete na vaše ranní stávání už večer a vše co můžete si připravte dopředu. Tak abyste byli ráno v klidu a vyhnuli se hektickému pobíhání.

 

Věnujte pozornost tomu, na čem spíte

Kvalita spánku, a především míra regenerace našeho těla se odvíjí i podle toho na čem spíme. Zvolili jste si matraci, která odpovídá potřebám vašeho těla? Při výběru dbejte na technologii, kvalitu a historii výrobce.

Naše doporučení: Neexistuje jedna dokonalá matrace pro všechny, protože naše těla jsou odlišná a mají různé potřeby. Český výrobce matrací a roštů AHORN vyvinul technologii, která následuje trendy v oblasti spánku a také vychází z letitých zkušeností jejich zákazníků.Technologie aktivní pěny
Díky technologii aktivní pěny AHORNFLEX® můžou lidem nabídnout matrace, která se dokonale přizpůsobí tělu a poskytne mu maximální oporu a regeneraci.

 

Dopřejte si ráno jasné světlo

Vyhněte se polehávání v posteli a ihned po probuzení vyhledejte jasné světlo. Ideální je samozřejmě denní světlo a vůbec nejlepší jsou sluneční paprsky. V zimním ránech si ale o tomhle můžeme nechat jen zdát, proto ráno co nejdříve sáhněte alespoň po vypínači a rozsviťte si. V ranních hodinách je vhodné svítit jasným osvětlením s modrou spektrální složkou.

————

Dočetli jste až sem? Zjistěte ještě víc ze světa spánku.